Poprawka NRA o stałych dostawach leków przepadła

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   04-03-2015, 14:37

Poprawka NRA o stałych dostawach leków przepadła

Posłowie sejmowej podkomisji odrzucili poprawkę NRA, która zakładała obowiązek dostaw do hurtowni leków objętych zakresem posiadanego przez podmiot pozwolenia.

Taką propozycję ponownie zgłosiła Naczelna Rada Aptekarska. Chodzi o zapis, że "wytwórca lub importer produktów leczniczych zobowiązany jest zapewnić przedsiębiorcy prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną stałe dostawy refundowanych leków objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia w ilościach niezbędnych do zaspokojenia potrzeb pacjentów".

- Podzielamy uwagi krytyczne dotyczące tej poprawki. Idea jest wspaniała, ale zapis legislacyjny w praktyce uniemożliwi jakąkolwiek egzekucję tego przepisu - wyjaśniał stanowisko strony rządowej, wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji zdrowia do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy Prawo farmaceutyczne (4 marca br.).

Zwrócił uwagę, jak definiowana jest "ilość niezbędna do zaspokojenia potrzeb pacjentów": - To jest łączna ilość produktów, która wynika z zamówień aptek i punktów aptecznych, potwierdzonych receptami oraz zamówień punktów aptecznych i aptek koniecznych do zachowania w bieżącym i następnym miesiącu ciągłości zapotrzebowania aptek lub punktów aptecznych w refundowane produkty lecznicze.

- Można sobie wyobrazić, że egzekwując ten przepis, wojewódzki inspektor farmaceutyczny - chcąc nałożyć karę na kogoś, kto nie zrealizował tego obowiązku - będzie zmuszony do przeanalizowania zamówień wszystkich recept wystawionych w danym województwie na dany lek, zamówień lekarskich z danego miesiąca i w następnych. Taka decyzja administracyjna będzie natychmiast podważona przez NSA - argumentował wiceminister.

Jego zdaniem, poprawka jest również dysfunkcjonalna. - Sankcjonuje bytność blisko 700 hurtowni-krzaków. Jeśli dzisiaj na polskim rynku kilkanaście hurtowni zapewnia praktycznie 100 proc. obrotu lekami, te pozostałe 690 ma niewielki obrót. Nie rozumiem, dlaczego w takim trybie usiłuje się nałożyć obowiązek na nierówność funkcjonowania podmiotów względem siebie i wprowadzać nierówność konkurencyjną - mówił Igor Radziewicz-Winnicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH