Poprawki we wniosku na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej

PRAWO

Autor: IG FP , ms/rynekaptek;pl   08-01-2015, 14:02

Poprawki we wniosku na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej Zmiany we wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej

Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska", w imieniu członków Izby, przesłała Zofii Ulz, Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu uwagi dotyczące projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

IG "Farmacja Polska" zwróciła uwagę na fakt, że w rozporządzeniu powinno się posługiwać terminologią ustawową, a tak niestety nie jest.  Prawo Farmaceutyczne nie zna określeń typu: „magazynowanie" czy „dostawa", lecz  „zaopatrywanie się" „przechowywanie" i „dostarczanie".

W piśmie czytamy m.in.:

Porównując brzmienie pkt.2.2  Wzoru, będącego załącznikiem do projektu rozporządzenia określającego zakres objęty zezwoleniem:

 „ (...)2.1 zakup i sprzedaż produktów leczniczych (Procurement)*)

2.2 magazynowanie i dostawa własnych produktów leczniczych (Holding)*)

2.3  magazynowanie i dostawa produktów leczniczych należących do innego przedsiębiorcy (Supply)*)

(...)„ z definicją obrotu hurtowego zawartą w nadanym nowelą brzmieniu art.72 ust.3 PF:

„3. Obrotem hurtowym jest wszelkie działanie polegające no zaopatrywaniu się, przechowywaniu, dostarczaniu lub eksportowaniu produktów leczniczych lub produktów leczniczych weterynaryjnych, będących własnością podmiotu dokonującego tych czynności albo innego uprawnionego podmiotu (…)

- należy uznać, że nie ma zasadniczej sprzeczności, zwłaszcza z zapisami dotyczącymi ujednolicenia /uwzględnienia konsygnacji w definicji obrotu hurtowego.

Treść wzoru wniosku i rozporządzenia powinna jednak, dla zapewnienia spójności aktu niższego rzędu z ustawą, posługiwać się terminologią ustawową. W wyżej zacytowanym przepisie art.72 ust. 3 PF nie mówi się o „magazynowaniu" czy „dostawie", lecz o „zaopatrywaniu się" „przechowywaniu" i „dostarczaniu", a co najważniejsze właśnie te terminy stanowią o istocie definiowanego w ustawie pojęcia obrotu hurtowego.

Ustawa nie używa określeń i nie "uzgadnia" użytych terminów z terminami angielskimi. W rozporządzeniu zgodność z zamieszczonymi terminami angielskimi wydaje się problematyczna.

Najważniejsza jest jednak zgodność z terminologią ustawową. Dlatego pierwszy punkt w naszej ocenie powinien brzmieć "zaopatrywanie się i dostarczanie". W pkt 2 i 3 "magazynowanie" powinno być zastąpione "przechowywaniem", a "dostawa" "dostarczaniem".

W związku z powyższym proponujemy następujące brzmienie pkt 2:

2.1 zaopatrywanie się i dostarczanie produktów leczniczych (Procurement)*)

2.2 przechowywanie i dostarczanie własnych produktów leczniczych (Holding)*)

2.3 przechowywanie i dostarczanie produktów leczniczych należących do innego przedsiębiorcy (Supply)*)

2.4 z eksport (Export)*)

2.5  inne działania: wymienić (Other activities(s):please specify)*)

Więcej: farmacja-polska

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH