Porozumienie Zielonogórskie: dyplom to za mało, by szczepić dzieci

PRAWO

Autor: Porozumienie Zielonogórskie/rynekaptek.pl   01-10-2015, 15:39

Porozumienie Zielonogórskie: dyplom to za mało, by szczepić dzieci Jeśli nowelizacja nie zostanie poprawiona, prawo do szczepień dzieci mogą stracić także doswiadczeni lekarze

Minister zdrowia przedstawił do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w którym nie znalazły się zapisy proponowane przez sam resort - uważa Porozumienie Zielonogórskie.

- Podczas spotkania zespołu do spraw POZ w Ministerstwie Zdrowia w sierpniu, wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapewniał, że możliwe są takie zmiany przepisów, by do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych wystarczyło prawo wykonywania zawodu lekarza, pielęgniarki i felczera. Niestety, w przedstawionym projekcie nowelizacji rozporządzenia na ten temat, takie zapisy nie istnieją – pisze PZ na swojej stronie.

Nadal obowiązują więc kursy lub praktyki.

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że wymienione w rozporządzeniu kursy odbywają się już podczas kształcenia podyplomowego. Zatem osoba, która ukończyła medycynę i ma prawo wykonywania zawodu (choć jest ono ograniczone), nie zyska uprawnień do wykonywania szczepień.

Zdaniem PZ, nie będzie ich miał także rezydent, czyli lekarz po studiach, który rozpoczął specjalizację.

PZ apeluje o jak najszybsze wprowadzenie poprawki. W przeciwnym wypadku uprawnienia do szczepienia stracą lekarze z wieloletnim doświadczeniem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH