Poseł Dariusz Joński: zmienić sposób sprzedaży leków OTC

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl, ms / rynekaptek.pl   12-05-2015, 07:42

Poseł Dariusz Joński: zmienić sposób sprzedaży leków OTC Interpelacja w sprawie OTC

- Minister zdrowia powinien wreszcie coś zrobić w sprawie dostępności i sprzedaży leków posiadających kategorię OTC – uważa poseł Dariusz Joński. Pisze o tym w interpelacji poselskiej.

Poseł domaga się, aby minister zdrowia odpowiedział na następujące pytania:

- Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu uniemożliwienia wywozu leków za granicę?

- Czy zamierza minister zdrowia podjąć działania w celu dystrybuowania leków ratujących życie i zdrowie przez większą ilość hurtowni farmaceutycznych?

- Czy Ministerstwo Zdrowia w jakikolwiek sposób monitoruje sposób przechowywania i sprzedaży leków posiadających kategorię OTC przez placówki (sklepy, stacje benzynowe, itp) nie będące aptekami?

- Czy dla zapewnienia większego bezpieczeństwa pacjentom Ministerstwo Zdrowia rozważa zmianę sposobu sprzedaży (ograniczenie punktów sprzedaży) leków z kategorii OTC?

Pytania te powstały na kanwie poruszanych tematów podczas spotkania posła z przedstawicielami Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi. Oto dwa główne wątki łódzkiej dyskusji.

Dostępność leków

Według farmaceutów obecnie zaobserwować można znaczący problem z dostępnością leków, głównie tych ratujących zdrowie i życie. Główną tego przyczyną jest ich wywóz za granicę oraz to, iż leki te są dystrybuowane jedynie przez wybrane hurtownie farmaceutyczne w systemie tzw. sprzedaży bezpośredniej. Pozostałe hurtownie farmaceutyczne mają uniemożliwiony lub ograniczony dostęp do leków. Apteki współpracujące z „wykluczonymi” hurtowniami nie mogą więc zagwarantować swoim pacjentom leków ratujących życie.

Sprzedaż leków posiadających kategorię OTC

Obecnie polskie przepisy zezwalają na to, iż leki posiadające kategorię OTC są dostępne na stacjach benzynowych, w kioskach, w marketach, w sklepach spożywczych itd. Placówki te nie gwarantują jednak w najmniejszym stopniu bezpieczeństwa dotyczącego farmakoterapii, ponieważ nie zatrudniają farmaceutów, którzy są powołani do udzielenia informacji o działaniu leku oraz do sprawowania nadzoru nad lekami oraz nad farmakoterapią. Zdarza się również niestety, że w placówkach tych sprzedaje się pacjentom leki wycofane z obrotu. Leki są tam także bardzo często przechowywane w niewłaściwych warunkach. Według farmaceutów sytuacja ta stwarza istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Więcej: sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH