Poseł pyta o rynek apteczny po zmianach

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   13-06-2016, 10:09

Poseł pyta o rynek apteczny po zmianach

Poseł Norbert Obrycki zainteresował się planami resortu zdrowia w zakresie zmian własnościowych na rynku aptek. Pyta czy podobne plany MZ ma wobec gabinetów dentystycznych prowadzonych nie przez lekarzy stomatologów, a np. techników dentystycznych?

- Wiceminister Zdrowia, dr Krzysztof Łanda zasugerował publicznie plan wprowadzenia wymogu posiadania przynajmniej 51 proc. udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji - przypomniał poseł.

- Jest to wyjście naprzeciw postulatom farmaceutów „apteki dla aptekarza”, który pojawił się już w 1992 roku w ustawie o izbach aptekarskich, gdzie przewidziano odebranie prawa do prowadzenia aptek osobom bez odpowiedniego wykształcenia farmaceutycznego. Regulację tę uchylił jednak wtedy Trybunał Konstytucyjny - dodaje.

W związku z planami resortu zdrowia poseł drąży temat i postawił ministrowi kilka pytań:

Czy Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło badania, jak nowa regulacja wpłynie na rynek sprzedaży leków w Polsce i rynek pracy?

Czy oprócz Węgier istnieją przykłady innych państw, które wprowadziły prawo „apteki dla aptekarzy”?

Czy podobne regulacje mogą dotyczyć w przyszłości również gabinetów dentystycznych prowadzonych nie przez lekarzy stomatologów, a np. techników dentystycznych?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH