Poseł: zapis o nocnych dyżurach aptek jest pozorny

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   06-12-2017, 09:28

Poseł: zapis o nocnych dyżurach aptek jest pozorny Przepis w aktualnym brzmieniu ma charakter pozorny (fot. archiwum)

Przepis w aktualnym brzmieniu ma charakter pozorny, ponieważ w praktyce nie zabezpiecza interesów mieszkańców powiatu, a czasami staje wręcz w sprzeczności z interesem ekonomicznym przedsiębiorców prowadzących apteki - zauważa poseł.

Poseł Michał Dworczyk wystosował do ministra zdrowia interpelację dotyczącą ustalania przez rady powiatów harmonogramów nocnych dyżurów i ich realizacji w praktyce.

Przypomina, że zgodnie z przepisami art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, rady powiatu zobowiązane są do ustalania w formie uchwały rozkładu godzin pracy aptek działających na terenie danego powiatu. Z uwagi na to, że apteki są placówkami ochrony zdrowia świadcząc usługi farmaceutyczne stanowią jeden z elementów systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Zatem ustalanie rozkładu godzin aptek stanowi zadanie publiczne. Zadanie to zastrzeżone jest dla jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego.

"Należy zauważyć, że z przepisów ustaw ani o samorządzie powiatowym, ani Prawa farmaceutycznego nie wynika możliwość nakazania przez radę powiatu konkretnej aptece określonego czasu pracy, np. w porze nocnej, całodobowo, w niedzielę lub w dni świąteczne. Taka sytuacja powoduje, że w przypadku braku stosowania się aptek do ustalonego w drodze uchwały rady powiatu rozkładu pracy aptek, organ powiatu nie ma kompetencji do jej dyscyplinowania" - dodaje poseł.

Zauważa: - Mając na względzie powyższe, powiat z definicji nie jest w stanie wykonywać ustawowego obowiązku wynikającego z systemu ochrony zdrowia w sposób oczekiwany intencją ustawodawcy, z uwagi na fakt, iż reakcja na działania ewentualnie naruszające ustalony harmonogram dyżurów aptek jest kompetencją organu nadzoru farmaceutycznego i to jeszcze fakultatywną.

- Kierując się potrzebą zapewnienia ochrony zdrowia i życia ludzkiego pojawiają się wśród samorządowców postulaty wnioskujące dokonanie zmian zapisów ustawy Prawo farmaceutyczne, gdyż przepis w aktualnym brzmieniu ma charakter pozorny, ponieważ w praktyce nie zabezpiecza interesów mieszkańców powiatu, a czasami staje wręcz w sprzeczności z interesem ekonomicznym przedsiębiorców prowadzących apteki - dodaje.

Zwraca się do ministra zdrowia o przekazanie informacji na temat tego, czy Ministerstwo Zdrowia planuje dokonać modyfikacji omówionej wyżej regulacji prawnej?

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH