Posłowie wątpią, by Sejm zdążył przyjąć ustawę o in vitro

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2011, 15:48

Posłowie są podzieleni w ocenie projektu ustawy regulującej in vitro, którą w środę przyjęły sejmowe komisje. Zapewniają, że w tej kwestii każdy będzie głosował zgodnie ze swoim sumieniem. Większość liczy jednak, że Sejm nie zdąży przyjąć ustawy do końca kadencji.

Sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny poparły w środę projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, który dopuszcza tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dostęp do metody in vitro nie tylko dla par. Projekt uzupełnia ustawę transplantacyjną o zapisy dotyczące stosowania metody in vitro i jest oparty o propozycje przygotowane przez zespół ekspertów złożone w Sejmie w 2009 r. przez b. ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD). Jednocześnie komisje zarekomendowały odrzucenie zakazującego in vitro projektu Bolesława Piechy (PiS).

W przyszłym tygodniu prezydium Sejmu będzie dyskutować, którymi projektami ustaw posłowie zająć się mają do końca kadencji.

Zdania na temat projektu ws. in vitro są podzielone. Balicki twierdzi, że dokument, który zyskał poparcie komisji, jest projektem rozsądnym, idącym głównym nurtem europejskim. Jak mówił, jego głównym celem jest naprawa obecnej sytuacji związanej z zapłodnieniem pozaustrojowym i wprowadzenie w tej kwestii niezbędnych reguł. Dodał, że ideą projektu jest też to, by o dostępie do procedury in vitro decydowały przede wszystkim kryteria medyczne, a nie obyczajowe.

Z kolei Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) z komisji zdrowia podkreśla, że projekt Balickiego, który komisja przyjęła, w trakcie prac został mocno zmodyfikowany. Jej zdaniem projekt jest bardziej konserwatywny niż pierwotne propozycje posła SLD.

"Mówienie, że przyjęliśmy projekt pana posła Balickiego, jest pewnym przekłamaniem. Projekt pana Balickiego wybraliśmy jako bazowy do rozważań nad nowelizacją ustawy tkankowej. Pracując na tekście pana Marka Balickiego, jednocześnie pracowaliśmy na projekcie autorstwa pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej" - podkreśliła w rozmowie z PAP Kozłowska-Rajewicz.

Jednak już teraz głosowanie przeciwko projektowi deklaruje inny poseł PO Jarosław Gowin (PO). Jak powiedział PAP, z jego punktu widzenia projekt Balickiego jest całkowicie nie do przyjęcia. "Nie sądzę, żeby w tej kadencji takie rozwiązania mogły liczyć na parlamentarną większość. Jeżeli ta sprawa będzie dalej procedowana, to przygotuję poprawki, które całkowicie zmienią wymowę tej ustawy" - zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH