Posłowie za dalszym procedowaniem projektu ustawy refundacyjnej

PRAWO

Autor: LJ, JMac/ rynekaptek.pl   10-12-2015, 16:16

Posłowie za dalszym procedowaniem projektu ustawy refundacyjnej Projekt przedstawił Jacek Krajewski z Federacji Porozumienie Zielonogórskie, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Fot. prscr

W Sejmie odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wszyscy posłowie wypowiadający się w imieniu swoich klubów byli za skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowej komisji zdrowia.

Projekt uzasadnił przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Jacek Krajewski  z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Wśród najważniejszych z procedowanych zmian należy wymienić odejście od ustalenia dla produktów refundowanych w aptece wskazań refundacyjnych w oparciu o charakterystykę produktu leczniczego.

Zamiast tego analizowany projekt proponuje zapis „w całym zakresie zastosowań klinicznych i przeznaczeń”. Oznacza to próbę powrotu do sposobu określania wskazań refundowanych sprzed wejścia w życie samej Ustawy o refundacji. W ten sposób analizowany projekt wskazuje na szerokie zastosowanie wskazań poza rejestracyjnych, które nie muszą tak jak obecnie zostać objęte refundacją na podstawie decyzji off-label.

Drugą ze zmian jest uzupełnienie zapisów dotyczących urzędowego charakteru cen i marż na objęte refundacją produkty o mechanizmy stanowiące odpowiedź na zmiany ich cen. Autorzy analizowanego projektu proponują wprowadzenie po stronie apteki możliwości zwrotu produktów objętych refundacją zakupionych przed dniem zmiany ceny do hurtowni, w której dokonany został ich zakup.

Analogicznie, jak wskazują dalsze przepisy, hurtownia ta ma prawo zwrócić otrzymane produktu dalej bezpośrednio do wnioskodawcy.

Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie art. 9a, który nakazywałby NFZ stały monitoring całkowitej kwoty odpłatności za leki refundowane, poniesionej przez świadczeniobiorców w ciągu danego rogu kalendarzowego.

Dodatkowo, ustawa zawiera zmiany dotyczące wyłącznie części pośród zainteresowanych grup zawodowych. Wśród nich nowe brzmienie art. 48 ust. 1 Ustawy stanowi, iż wystawienie recepty przez osobę uprawioną nie obejmuje określenia poziomu odpłatności, jak to miało miejsce dotychczas.

Poseł Tomasz Latos (PiS) odniósł się do korzystnych zapisów projektu, które nie tylko zdefiniują budzące wątpliwości zapisy dotychczasowej ustawy, ale także będą chroniły interesy pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Klub PiS jest za skierowaniem projektu nowelizacji do prac komisji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH