Pośrednik: tajemniczy byt, który miałby pojawić się w branży farmaceutycznej

PRAWO

Autor: sejm, msx/rynekaptek.pl   24-10-2014, 08:24

Pośrednik: tajemniczy byt, który miałby pojawić się w branży farmaceutycznej Pośrednik w branży farmaceutycznej (foto: infoDENT24.pl)

Prawo wspólnotowe narzuca wprowadzenie instytucji pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Zmiany trzeba wprowadzić, tymczasem nikt nie wie co to za podmiot i czym miałby się zajmować.

Problem powstał w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. To właśnie jeden z przepisów dyrektywy unijnej nr 62, którą Polska musi przyjąć, wprowadza pojęcie pośrednika.

Dyrektywa 62 w art. 1 dodaje pkt  17a informujący, że: pośrednictwo w obrocie produktami leczniczymi to wszelka działalność związana ze sprzedażą lub kupnem produktów leczniczych z wyjątkiem dystrybucji hurtowej. Pośrednictwo nie wiąże się z fizycznym kontaktem z produktem i polega na niezależnych negocjacjach w imieniu innej osoby prawnej lub fizycznej. Właśnie ten przepis wzbudził stanowczy protest reprezentantów: Naczelnej Rady Aptekarskiej, Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych oraz INFARMY.

NRA wniosła o uchylenie regulacji, która wprowadzałaby w polskim prawie instytucję pośrednika. Według samorządu aptekarskiego:  apteki,  hurtownie, składy celne i konsygnacyjne należycie wypełniają architekturę rynku a farmaceutycznego, dopuszczanie zatem do łańcucha obrotu produktami leczniczymi nowych podmiotów i to takich, które nie muszą spełniać podstawowych wymagań np. co do wykształcenia, zmniejszy prawidłowość funkcjonowania branży, a w efekcie doprowadzi do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwo pacjenta.

Przedstawiciele branży farmaceutycznej zarzucili polskiemu rządowi wychodzenie przed szereg i implementowanie wszystkich unijnych przepisów bez chwili refleksji na d skutkami tego typu działań. Należałoby bowiem wcześniej prześledzić w jakim kształcie podobne rozwiązanie wprowadzono w innych państwach unijnych.

Powstają konkretne pytania, czy na przykład radca prawny, adwokat mógłby być takim pośrednikiem. Czy to, co już - być może - funkcjonuje na rynku unijnym, należy w polskiej rzeczywistości reglamentować, objąć obowiązkowym wpisem w specjalnych rejestrach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH