Postępowania refundacyjne: pacjenci mogliby nawet składać propozycję cenową

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   01-03-2016, 09:11

Postępowania refundacyjne: pacjenci mogliby nawet składać propozycję cenową Udział pacjentów w postępowaniach refundacyjnych wymaga zmian w prawie

Swego czasu pacjenci wystosowali do ministra zdrowia wnioski o przystąpienie do procesu refundacyjnego. Minister odmówił. Organizacje odwołały się od tej decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny podważył prawidłowość braku dopuszczenia organizacji do danego postępowania.

Pomimo tej decyzji sądu, wnioski kierowane do ministra były i tak odrzucane. Obecnie wyrok jest w pierwszej instancji, prawdopodobnie resort zdrowia odwoła się od niego.

Zamiast takich procesów, potrzebujemy raczej nowelizacji prawa i wprowadzenia odrębnego trybu dla postępowania refundacyjnego – ocenia środowisko. Należy przełamać obecny impas oraz wprowadzić regulacje, które umożliwiają realny udział strony społecznej w budowaniu polityki lekowej z jednoczesnym poszanowaniem interesu poszczególnych wnioskodawców.

- To dość skomplikowana sprawa. Dostęp organizacji pacjentów do postępowań administracyjnych czy refundacyjnych jest opartych na przepisach prawa administracyjnego, które są bardzo ogólne – wyjaśniał mec. Marcin Pieklak, z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, podczas sesji „Konsultacje w medycynie” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Za udziałem organizacji w tego typu postępowania przemawiają: interes publiczny oraz włączenie organizacji do działania w danym rodzaju spraw w postępowaniu, które ich dotyczy. W oparciu o te wskazania, teoretycznie każda organizacja mogłaby przystąpić do takiego postępowania.

- Moim zdaniem, decyzje odmowne ministra zdrowia, w całym procesie postępowania nie były złe. Nie można dopuścić na podstawie obowiązujących przepisów organizacji do części postępowania. W momencie dopuszczenia do postępowania, organizacja zyskuje prawa strony. Może odwołać się od decyzji, może ją skarżyć, teoretycznie może nawet składać propozycję cenową. Przy okazji ma dostęp do całych akt postępowania. Odpowiedzią na ten problem powinna być zmiana przepisów ustawy refundacyjnej i wprowadzenie odrębnego trybu dostępu takich organizacji do postępowania – oceniał mec. Pieklak.

Rolą organizacji jest udział w postępowaniach, kiedy mowa jest o populacji pacjentów, treści programu lekowego, skrinningu, kształtu wskazania, diagnostyce przy monitorowaniu w poszczególnych świadczeniach. Nie służy natomiast pełen dostęp do informacji, w tym do negocjacji cenowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH