Potrzebne są zmiany ws. przeterminowanych leków?

PRAWO

Autor: interia360.pl/ rynekaptek.pl   02-03-2015, 11:12

Potrzebne są zmiany ws. przeterminowanych leków?

Obecna ustawa śmieciowa nie przewiduje dla aptek obowiązku odbierania od pacjentów przeterminowanych leków celem ich utylizacji, nie nakłada również na gminy obowiązku organizowania punktów zbiórek takich leków.

Obecna ustawa śmieciowa reguluje utylizację jedynie leków wycofanych z aptek i hurtowni farmaceutycznych. Każda apteka i hurtowania musi utylizować tylko takie środki, których sama nie sprzedała. W zależności od składu i zastosowania poszczególnych leków istnieją określone procedury, ustalane przez izby aptekarskie, pozwalające na ich utylizację. Najbardziej restrykcyjne są ustalenia dotyczące unieszkodliwiania leków odurzających i psychotropowych.

Nawet te procedury nie działają we wszystkich przypadkach. W 2009 roku w Krakowie na terenie byłej hurtowni farmaceutycznej, przypadkowi przechodnie odkryli sto kilkadziesiąt tysięcy tabletek porzuconych lekarstw, pozostawionych tam przez opieszałych przedsiębiorców. Leki były dostępne dla każdego, kto zadałby sobie trud, wejścia do nieogrodzonej i otwartej byłej siedziby hurtowni. W tym przypadku jednak ktoś zainteresował się sprawą i z pomocą władz lokalnych leki zabezpieczono i poddano utylizacji.

Na kanwie zapytań, gdzie oddać niepotrzebne lub przeterminowane leki, niektóre władze samorządowe wprowadziły w życie programy mające na celu odbiór, obrót i przerób takich odpadów. Najlepiej zagadnienie wygląda w dużych miastach. Z reguły już co najmniej kilka lat temu, wytypowano tam miejsca, gdzie można przynieść to czego już nie potrzebujemy.  Uwzględniono w większości tych przypadków, termometry zawierające rtęć. Na stronach internetowych dużych miast, można znaleźć adresy aptek prowadzących zbiórkę leków od osób indywidualnych.

Pojemniki, w których składowane są takie leki, bardzo często posiadają konstrukcję uniemożliwiającą wyjęcie zawartości przez osoby niepowołane do tego. Do zbierania i przechowywania termometrów rtęciowych również opracowano specjalne pojemniki.

Znacznie gorzej sprawy się mają w mniejszych miastach i na wsiach. Samorządy nie kwapią się do takich poczynań. Wynika to z wielu czynników. Nie zawsze mamy do czynienia z odpowiednim poziomem świadomości ekologicznej. Jeśli nikt nie pyta o to, gdzie zanieść swoje leki, nie trzeba udzielać kłopotliwej dla siebie odpowiedzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH