Powiat nie może samowolnie zmieniać treści projektu dyżurów

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   28-11-2016, 08:01

Powiat nie może samowolnie zmieniać treści projektu dyżurów Uchwała została zmieniona samowolnie przez powiat i dlatego jest nieważna - orzekł sąd

W sytuacji wyrażenia opinii przez organ samorządu aptekarskiego wobec określonego projektu uchwały organ samorządu terytorialnego nie może on samowolnie zmieniać treści tego projektu - ocenił sąd. Uchwała dotyczyła dyżurów aptek.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozpatrywał w październiku 2016 roku sprawę skargi na uchwałę Rady Powiatu w przedmiocie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu poznańskiego. Stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

Rada Powiatu uchwałą ustaliła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Wydanie uchwały poprzedzone zostało zwróceniem się o zaopiniowaniem jej projektu przez organ samorządu aptekarskiego. Opinia była negatywna.

Dodatkowo zdaniem samorządu, władze powiatowe przedłożyły do zaopiniowania projekt uchwały w swej treści różniący się od ostatecznie opublikowanej uchwały. Tym samym należało uznać, że ostatecznie opublikowaną uchwałę nie przedłożono do zaopiniowania. W związku z tym aptekarze wezwali przewodniczącego Rady Powiatu do usunięcia naruszenia prawa, do jakiego doszło przy podejmowaniu powyższej uchwały. Uchwała miała naruszać przepis art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne.

W odpowiedzi na wezwanie powiat stwierdził, że w związku z uchwałą wszczęto postępowanie nadzorcze wojewody, a do tego czasu powiat i nie będzie podejmował działań w przedmiotowej sprawie. Pismo podpisał przewodniczący Rady na firmowym druku Rady Powiatu.

To otworzyło drogę sądową - samorząd wniósł skargę do WSA w Poznaniu. W odpowiedzi na skargę powiat wniósł o jej odrzucenie, ewentualnie o jej oddalenie. Co postanowił Sąd?

Zdaniem powiatu, w sprawie został spełniony wymóg z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne, gdyż przed podjęciem przedmiotowej uchwały wystąpiono o opinię do samorządu.

"Wymóg zasięgnięcia opinii został spełniony, niemniej opinia nie jest dla organu wiążąca. Wydana opinia była negatywna, nie odniesiono się w niej merytorycznie do projektu proponowanego harmonogramu pracy aptek, wzywając do pełnej weryfikacji potrzeb społecznych, co też uczyniono dostosowując rozkład godzin pracy aptek do potrzeb mieszkańców. Tak więc uchwała opublikowana została po części uwzględniając uwagi strony skarżącej" - uznano.

Sąd przypomniał, że "opinia nie jest wiążąca dla rady powiatu, ale stanowi obligatoryjny element procesu podejmowania uchwały. Organ samorządu aptekarskiego jest zatem organem współuczestniczącym w procesie podejmowania uchwały". Zwrócił też uwagę, że treść przedłożonego do zaopiniowania aktu prawa miejscowego w sposób istotny różniła się od treści ostatecznie podjętej uchwały, stanowiącej przedmiot skargi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH