Poza aptekami leki w bezpiecznych, małych dawkach

PRAWO

Autor: Leki Tylko z Apteki/ rynekaptek.pl   20-10-2015, 13:29

Poza aptekami leki w bezpiecznych, małych dawkach Stowarzyszenie postuluje ogrniaczenie sprzedaży pozaaptecznej

W większości europejskich krajów sprzedaż jakichkolwiek leków poza aptekami, ze względu na społeczne koszty, jest niemożliwa lub mocno ograniczona. W Polsce stacje benzynowe, supermarkety, kioski – handlują lekami bez żadnej kontroli.

U naszych najbliższych sąsiadów w Niemczech, w Czechach czy na Słowacji pacjent nie kupi leków poza apteką. W sklepach ogólnodostępnych czy na stacjach benzynowych dostępne są tam jedynie suplementy diety. Dania wprowadziła ograniczenia wiekowe – część leków przeciwbólowych jest dostępnych wyłącznie powyżej od 18. roku życia.

W Islandii poza apteką można kupić jedynie preparaty z nikotyną. Muszą być one jednak przechowywane w zamkniętych szafkach i wydawane dopiero na życzenie klienta. Inne preparaty bez recepty są dostępne tylko w aptece.

W Szwecji paracetamol jest dostępny tylko w aptekach. Powód to rosnąca liczba zatruć tą substancją, w tym prób samobójczych wśród młodych kobiet.

Z zaprezentowanych szwedzkich statystyk wynika, że w 2013 roku odnotowano ponad 1,5 tys. przypadków poważnych zatruć związanych z zażywaniem paracetamolu. Było to o 40 procent więcej niż przed 2009 rokiem, gdy specyfik ten sprzedawano wyłącznie w aptekach. Leków poza apteką nie kupimy też we Francji, Hiszpanii, Belgii, Rumunii czy Grecji - przypomina Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki.

W założeniu rynek pozaapteczny miał ułatwiać szybki dostęp pacjentów do podstawowych leków. W sklepach, na stacjach benzynowych czy kioskach miały być dostępne wybrane substancje aktywne, w niewielkich opakowaniach i bezpiecznych dawkach. Tymczasem rynek ten rozrósł się, oferując ponad 3000 różnych leków, często w bardzo dużych opakowaniach. Na stacjach benzynowych, w sklepach i w kioskach sprzedawane są leki zawierające tę samą substancję czynną, a różniące się jedynie nazwą.

Prowadzi to do nieświadomego przyjęcia toksycznej dawki i trwałego uszkodzenia nerek lub wątroby. Wszechobecna reklama farmaceutyków w połączeniu z brakiem fachowego doradztwa w punktach sprzedaży prowadzi do przedawkowania leków, niebezpiecznych interakcji i wielu innych problemów. Mimo ostrzeżeń zawartych w każdej ulotce, rynek pozaapteczny - zamiast być rozwiązaniem doraźnym - najczęściej zastępuje lekarza.

- Nie likwidujmy rynku pozaaptecznego. Niech będą na nim dostępne potrzebne nam leki, ale w bezpiecznych dawkach, małych opakowaniach i tylko wybrane substancje aktywne. Korzystajmy z doświadczeń takich krajów jak Szwecja, Niemcy, Francja, Hiszpania czy choćby Czechy. Wszędzie tam wprowadza się ograniczenia rozwoju rynku pozaptecznego i wycofuje z niego kolejne leki nawet tak popularne jak paracetamol czy ibuprofen. Te decyzje są poprzedzone szczegółową analizą kosztów społecznych i kosztów leczenia powikłań polekowych - apeluje Stowarzyszenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH