Poznań: Tadeusz Bąbelek został skazany

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-10-2015, 11:16

Poznań: Tadeusz Bąbelek został skazany Rozprawa T. Babelka odbyła się w Poznaniu

W środę, 14 października, odbył się proces Tadeusza Bąbelka, b. szefa wielkopolskiej izby aptekarskiej. Poznański sąd skazał go na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Bąbelek będzie też musiał zapłacić 30 tysięcy złotych grzywny.

Wyrok został wydany bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Jego wysokość została zaproponowana przez prokuratora w uzgodnieniu z oskarżonym, który chciał dobrowolnie poddać się karze.

Tadeusz Bąbelek (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) został zatrzymany w styczniu br. podczas kontrolowanego wręczenia łapówki.

Sąd uznał go winnym tego, że na przełomie 2014 i 2015 roku, pełniąc publiczną funkcję prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, uzależnił wydanie pozytywnych rękojmi dotyczących otwarcia i prowadzenia aptek w Poznaniu od korzyści majątkowej. Od łapówki uzależnił też wydanie pozytywnych opinii dotyczących kierowników aptek.

Zażądał za pośrednictwem innej osoby 120 tys. zł, po czym przyjął część tej kwoty – 50 tys. zł. Sprawa wyszła na jaw, bo starający się o otwarcie aptek przedsiębiorca, po otrzymaniu korupcyjnej propozycji powiadomił policję.

- W ocenie sądu, wina i sprawstwo oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości. Oskarżony wyraził skruchę, przyznał się w całości do popełnionego czynu. W związku z tym, że oskarżony nie był wcześniej karany, kara uzgodniona z prokuratorem jest adekwatna do stopnia winy, stopnia społecznej szkodliwości czynu, spełni swoje cele zapobiegawcze i wychowawcze – powiedziała sędzia Marzena Gumpert-Frąckowiak.

Poza karą więzienia w zawieszeniu sąd orzekł także karę grzywny oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji w organach samorządu aptekarskiego. Mężczyzna w czerwcu sam zrezygnował z funkcji prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz członka tejże rady.

Tadeusza Bąbelka nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. - Cieszymy się, że ta sprawa znalazła finał sądowy. Uważamy, że rozstrzygnięcie sądu jest ze wszech miar rozsądne, słuszne i adekwatne do wagi tej sprawy – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku adwokat Krzysztof Urbańczak.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wraz z Tadeuszem Bąbelkiem zatrzymany został jeszcze jeden mężczyzna, który, według prokuratury, miał pośredniczyć w załatwianiu łapówki. Jego sprawa prowadzona jest oddzielnie.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH