Poznań: upadłość Fundacji UM w Poznaniu. Apteka do zamknięcia

PRAWO

Autor: poznan.wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   12-10-2015, 13:32

Poznań: upadłość Fundacji UM w Poznaniu. Apteka do zamknięcia Przyszpitalna apteka zniknie, bo ogłoszono upadłość fundacji

Upadła Fundacja Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wraz z nią znika wytwórnia implantów stomatologicznych Osteoplant, przyszpitalna apteka i biuro organizacji kongresów - informuje poznańska wyborcza.pl.

Fundacja Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego powstała w 1989 r., założył ją ówczesny rektor prof. dr hab. Antoni Pruszewicz. Miała upowszechniać wiedzę o osiągnięciach naukowych i promować uczelnię. Ale w gruncie rzeczy zajmowała się głównie działalnością gospodarczą.

Na początku w ramach działalności handlowano sprzętem stomatologicznym i otwarto gabinety dentystyczne, w których komercyjnie leczono pacjentów. Potem na terenie szpitala klinicznego zbudowano aptekę. Uruchomiono też biuro organizacji kongresów i rozwijano wytwórnię implantów stomatologicznych Osteoplant.

Władze uczelni tłumaczą, że wytwórnia zbankrutowała, gdyż na rynku pojawili się nowsi, tańsi gracze. Działalność wytwórni latami finansowała fundacyjna apteka. Jesienią 2014 r. apteka straciła płynność finansową. By ratować fundację, zarząd zwrócił się do uczelni o pożyczkę, ale jej nie dostał. Adwokat Rafał Mielcarek, mianowany na nowego prezesa, w czerwcu zgłosił do sądu wniosek o upadłość.

Roman Dworzyński, menedżer zatrudniany przez uczelnię do lutego 2015 r., nie chce rozmawiać o fundacji. O fundacji nie chce też wypowiadać się prof. Edmund Grześkowiak, prorektor, który zasiadał w jej radzie.

Obecnie zadłużenie fundacji to prawie 3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH