Pozostało 10 miesięcy na wdrożenie transgranicznych recept

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   27-12-2012, 12:26

Komisja Europejska opublikowała szczegóły dotyczące realizacji recept zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy transgranicznej, która zacznie obowiązywać 25 października 2013 roku.

– Nowe prawo bardzo ułatwi życie pacjentom, szczególnie przewlekle chorym. Nie będą musieli się obawiać, że zabraknie im leków – ocenia Natalia Łojko z kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

Zgodnie z wytycznymi dyrektywy receptę od polskiego lekarza będzie musiał zrealizować każdy europejski aptekarz, bez względu na to, czy prowadzi placówkę w Niemczech, Grecji lub w Wielkiej Brytanii. Jednak będzie musiała ona spełniać określone kryteria. Przede wszystkim będzie musiała być opisana substancja czynna zawarta w leku, a nie nazwa handlowa produktu. Oprócz tego trzeba będzie podać m.in. wiek i nazwisko pacjenta.

Dalsze procedury – przynajmniej teoretycznie – mają być już proste: jeżeli pacjent kupi lek za granicą, to następnie wraz z kserokopią recepty oraz fakturą będzie mógł się ubiegać o zwrot części kosztów w NFZ. Fundusz będzie miał obowiązek oddać mu taką kwotę, jaka jest refundowana w Polsce.

Komisja szacuje, że rocznie w Unii wydawanych będzie ok. 2,3 mln transgranicznych recept. Państwa członkowskie, w tym Polska, mają 10 miesięcy na to, aby ją wdrożyć.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH