Pozwolenie na obrót lekami w sklepie? Jest taki plan

PRAWO

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   14-07-2016, 11:09

Pozwolenie na obrót lekami w sklepie? Jest taki plan Sklep, który chciałby sprzedawać leki, musiałby uzyskać zezwolenie

Propozycja samorządu aptekarskiego, wskazująca na potrzebę uzyskania zezwoleń na prowadzenie pozaaptecznego obrotu lekami, jest obecnie analizowana przez resort – przyznaje rzecznik MZ, Milena Kruszewska.

Chodzi o plany ograniczenia pozaaptecznej sprzedaży leków. Dokładne brzmienie planowanych przepisów nie jest jeszcze znane, ale jak podkreśla rzeczniczka ministerstwa Milena Kruszewska, trzeba przedsięwziąć wszelkie kroki zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów. To zaś jest równoznaczne z ograniczeniem obrotu pozaaptecznego - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Koncepcje są dwie. Jedna to przejście przez przedsiębiorców chcących sprzedawać leki pełnej procedury administracyjnej zmierzającej do uzyskania zezwolenia. Wiązałoby to się między innymi z weryfikacją warunków przechowywania leków i oceną wiedzy personelu sprzedającego leki.

Drugi pomysł przewiduje obowiązek wpisania się do nowo utworzonego rejestru punktów sprzedaży pozaaptecznej – bez uprzedniej analizy, czy sklep spełnia wymogi do prowadzenia sprzedaży.

Jak ustalił DGP, bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie drugiego wariantu, ponieważ nie obciążałby on w żadnym stopniu organów administracji odpowiedzialnych za wydawanie zezwoleń.

Pojawia się też pytanie o możliwości kontrolne takich placówek. Inspektorów farmaceutycznych jest za mało. - Wystarczy wprowadzić opłaty od sklepów, stacji benzynowych, poczty i innych placówek handlowych, które prowadzą sprzedaż leków - mówi od dawna Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

– Skoro aptekarze muszą płacić ponad 9000 zł za możliwość sprzedaży leków, dlaczego nie wprowadzić analogicznego obowiązku dla innych podmiotów? Niech będzie to choćby 10 proc. tej kwoty – wskazuje.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE