PPOZ: szczepienia obowiązkowe i zalecane na dotychczasowych zasadach

PRAWO

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   13-08-2015, 14:21

PPOZ: szczepienia obowiązkowe i zalecane na dotychczasowych zasadach Szczepienia bez zmian

Pacjenci mogą być spokojni, bo szczepienia obowiązkowe oraz zalecane w Polsce nadal będą wykonywane na dotychczasowych zasadach, również w roku 2016 – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania szczepień ochronnych było jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas spotkania przedstawicieli PPOZ w Ministerstwie Zdrowia (12 sierpnia br. w Warszawie).

Z wcześniejszych informacji o projektach resortu zdrowia (w związku z koniecznością wydania przez ministra rozporządzenia w tym zakresie) wynikało, że nie każdy lekarz (w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej) i nie każda pielęgniarka od 2016 roku będzie miała prawo kwalifikowania i wykonywania  szczepień pacjentów.

- Trzeba pamiętać, że szczepienia to nie tylko podstawowa opieka zdrowotna. To także SOR, ambulatoria chirurgiczne, gdzie szczepi się po urazach przeciw tężcowi. Od początku staliśmy na stanowisku, że prawo do wykonywania szczepień każdy lekarz nabywa wraz z prawem wykonywania zawodu (ustawa o zawodzie lekarza), które daje prawo do profilaktyki, diagnozowania, leczenia, więc również do szczepień – podkreśla Bożena Janicka.

Ostatecznie i jednoznacznie ustalono, że ustawodawca faktycznie nałożył na Ministra Zdrowia obowiązek wskazania rozporządzeniem osób uprawnionych, ale z listy na której znajduje się wiele zawodów medycznych, w tym np. fizjoterapeuta, rehabilitant, logopeda, psycholog, ..., itd.

- Z trybu szkolenia, uzyskanego tytułu oraz prawa wykonywania zawodu wynika, że prawo do wykonywania szczepień na pewno mają: lekarz, pielęgniarka, położna oraz felczer. Takie właśnie rozporządzenie zostanie przygotowane w najbliższym czasie przez resort zdrowia i zakończy dywagacje oraz nadinterpretacje – dodaje prezes PPOZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH