Pracodawca zmusił Cię do podpisania weksla? Bezprawnie

PRAWO

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   13-07-2016, 13:09

Pracodawca zmusił Cię do podpisania weksla? Bezprawnie Pracodawcy stosują różne klauzule. Ale mogą być one nielegalne

W związku ze zgłaszaniem przez farmaceutów problemów z różnymi klauzulami dodatkowymi zamieszczanymi w umowach o pracę przez pracodawców, Śląska Izba Aptekarska przypomina - wszelkie zapisy sprzeczne z prawem pracy są nieważne z mocy prawa.

Umowa o pracę jest umową cywilnoprawną, jednak ta konkretna umowa została szczegółowo uregulowana w kodeksie pracy - przypomina mec. Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Zgodnie z art. art. 18. § 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

§ 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

§ 3. Postanowienia umów o pracę i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów - postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego.

- Ma to kluczowe znaczenie dla oceny jakichkolwiek klauzul i załączników do umowy o pracę, gdyż z mocy prawa wszelkie zapisy i klauzule sprzeczne z prawem pracy są nieważne z mocy prawa, a w to miejsce wchodzą przepisy prawa pracy - zauważa prawnik.

Przykładowo zapis o tajności wysokości wynagrodzenia i zakaz udostępniania go innym pracownikom sprzeczny jest ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z września 2008 roku. Jego naruszenie nie wywołuje żadnych skutków prawnych dla pracownika.

Z kolei kary umowne w umowie o pracę inne niż w kp i weksle in blanco są nielegalne. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. akt II PK 159/10 potwierdzając, że weksel taki (podpisany przez pracownika przy umowie o pracę) jest nieważny z mocy prawa i nie może być egzekwowany, to znaczy skutecznie przedstawiony w Sądzie przez pracodawcę do nadania klauzuli wykonalności.

Podane przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwych sytuacji w zakresie klauzul niedozwolonych.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH