Pracodawcy RP oceniają projekt noweli ustawy o działalności leczniczej

PRAWO

Autor: Pracodawcy RP/ rynekaptek.pl   29-01-2016, 14:15

Pracodawcy RP oceniają projekt noweli ustawy o działalności leczniczej

Projekt założeń zmian w ustawie o działalności leczniczej nadaje się do całkowitej poprawy. Bowiem skutki przyjęcia projektu byłyby dokładnie odwrotne od zamierzonych – oceniają Pracodawcy RP.

Projekt założeń do ustawy zmieniającej ustawę o działalności leczniczej właśnie przeszedł etap konsultacji. Pracodawcy RP mają zastrzeżenia praktycznie do wszystkich propozycji w niej zawartych.

"Nie zgadzamy się z założeniem, że budżet państwa stać de facto na nieograniczone finansowanie deficytu szpitali. Przyjęte w projekcie zapisy nie uwzględniają bowiem takich parametrów jak jakość zarządzania czy miejsce szpitala na mapie potrzeb zdrowotnych" - uważają Pracodawcy RP.

Dodają: - Zapisy o zakazie nabywania przez partnerów niepublicznych większościowego pakietu udziałów lub akcji publicznych szpitali oraz ograniczenie obrotu wierzytelnościami drastycznie pogorszą dostęp podmiotów publicznych do kapitału i podniosą koszt jego nabycia. Podobne skutki przyniesie nakaz reinwestowania zysków większościowo-publicznych szpitali w rozwój podmiotu leczniczego.

Pracodawcy RP negatywnie też opiniują propozycję wyłączenia podmiotów leczniczych spod ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wzmożenie kontroli podmiotów leczniczych nie tylko nie przyniesie nadzwyczajnych dochodów budżetowi NFZ, ale także zabierze ich pracownikom cenny czas, który mogliby przeznaczyć na leczenie.

Pracodawcy RP nie podzielają uproszczonej tezy, że szpitale są siedliskiem zła, manipulacji i przestępczości finansowej. Takie twierdzenie jest bardzo krzywdzące dla uczciwych jednostek sektora i ludzi, którzy go tworzą.

"W naszej opinii nie jest lekarstwem założenie dodatkowego kagańca, potrzebne jest odbiurokratyzowanie systemu i przemyślane kształtowanie polityki zdrowotnej państwa. Głównym skutkiem proponowanego rozwiązania może okazać się dalszy wzrost kolejek" - informują.

Nie do zaakceptowania jest też w obecnym kształcie propozycja umożliwiająca samorządom kupowanie świadczeń medycznych. Idea sama w sobie jest jak najbardziej słuszna – ponieważ zaspokajanie potrzeb medycznych obywateli przez kupowanie świadczeń w podmiotach znajdujących się na terenie danego samorządu jest zrozumiałe i godne poparcia.

Jednak dodatkowe środki powinny być dostępne w trybie konkursowym dla wszystkich podmiotów leczniczych, a nie tylko „u swoich”. W przeciwnym razie samorządy będą mogły kupić tylko te świadczenia, które oferują ich podmioty lecznicze, a nie te, których potrzebują mieszkańcy. W ocenie Pracodawców RP kupno świadczeń medycznych przez samorządy z wykorzystaniem funduszy publicznych musi odbywać się na zasadzie konkurencyjności i transparentności.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH