Praktyka apteczna w pytaniach i odpowiedziach

PRAWO

Autor: P-KOIA/ rynekaptek.pl   29-02-2016, 12:15

Praktyka apteczna w pytaniach i odpowiedziach

Pacjent ma wypisane 1 opakowanie spamilanu 10mg x 60 tabl. Chce mieć zamieniony na 2 opakowania po 60 tabl. spamilanu 5 mg. Czy można wykonać taka zamianę? Odpowiedź brzmi: tak.

Taki m.in. problem padł podczas spotkania farmaceutów regionu bydgoskiego. Problemy spisała i opracowała Małgorzata Pietrzak, prezes P-KOIA.

Pytanie: Lekarz wypisał np. flonidan 1op a 90 nz (nie zamieniać). Czy można dać np 1x 60 tabl + 1x 30 tabl. z założenia że nz tyczy się do nazwy leku czy dotyczy również wielkości opakowania.
Odpowiedź: Nz tylko dotyczy nazwy.

Pyt.: Ins. Gensunin N penfill 5wkł a 3ml, 2 opakowania. Czy możemy wydać 2 opakowania bez dawkowania?
Od.: Możemy wydać dwa opakowania

Pyt.: Rp. Pulmicort 0.25 amp.do nebul. 10amp. odpłatn. R. Pulmicort po 20amp. jest refundowany, po 5amp. jest nierefundowany. Czy należy wydać 20 amp. na ryczałt, czy 10 amp na 100%?
Odp.: Jeżeli spełnia wszystkie wymogi recepty refundowanej to wydajemy 20 ampułek na ryczałt.

Pyt.: Apteka ma obowiązek umieszczać na recepcie na lek recepturowy informację o dacie i godzinie przyjęcia i sporządzenia leku recepturowego. Czy jest obowiązek umieszczania tych informacji również w zeszycie oraz nanoszenie tych danych do komputera?

Odp.: Zeszyt nie jest dokumentem obowiązującym dla NFZ. Natomiast do sytemu komputerowego i w xml zgodnie z rozporządzeniem w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych NFZ-owi należy wprowadzić datę i godzinę realizacji recepty oraz datę i godzinę wydania leku jeżeli jest inna.

Pyt.: Lekarz przez pomyłkę wypisał receptę na paski do glukometru, których już pacjent nie używa. Czy apteka może wydać na tą receptę inne paski zgodnie z życzeniem pacjenta?
Odp.: Tak, jeżeli spełnia wymogi zamiennika.

Pyt.: Symbicort Turbohaler 3 opakowania po 60 dawek. Dawkowanie: 2 x dziennie / 2 szt. Czy apteka może uznać takie dawkowanie i wydać  3 opakowania pacjentowi?
Odp.: Tak.

Pyt.: Dawkowanie kropli do nosa, zapis  "2 x 1". Krople do nosa podaje się do każdego otworu nosowego, czy apteka może ten zapis zinterpretować jako 2 razy dziennie 1 dawka do każdego otworu nosowego - czyli 4 dawki na dobę, czy też lekarz powinien opisać w dawkowaniu  np. 2 x 2 lub że 2 x 1 dawka do każdego otworu nosowego?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH