Prawa i potrzeby starszych pacjentów

PRAWO

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   14-07-2011, 06:10

Prawa i potrzeby starszych pacjentów

Wyznaczając standardy opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku, urzędnicy Unii Europejskiej stoją przed jednym z największych wyzwań społecznych XXI wieku.

Czy silniejsza pozycja organizacji pacjenckich pozwoli wpływać na podejmowane w tym zakresie decyzje?

Europejskie Forum Pacjentów, przy współpracy z Federacją Pacjentów Polskich, zorganizowało w Warszawie dwudniową konferencję „Prawa i Potrzeby Starszych Pacjentów”. Jak podkreślił Tomasz Szelągowski, dyrektor FPP, za sprawą tego wydarzenia po raz pierwszy w naszym kraju gościło tak wielu przedstawicieli organizacji pacjenckich z Europy.

- Takie spotkania są ważne między innymi dlatego, że spojrzenie z poziomu organizacji europejskiej różni się od tego, co dostrzegamy z lokalnego punktu widzenia. Trzeba zaznaczyć, że nie we wszystkich krajach UE organizacje pozarządowe mają silną pozycję, a przecież wzrost ich znaczenia leży w interesie każdego obywatela Unii Europejskiej, ponieważ pozwala wpływać na opinie decydentów i, w następstwie, na stopniową poprawę jakości prawa.

Dyrektor FPP zapewnił, że podsumowujący konferencję dokument, sporządzony w imieniu organizacji pacjenckich z obszaru Unii Europejskiej, będzie mieć wpływ nie tylko na formowanie ostatecznych wniosków, jakie płynąć będą z polskiej prezydencji, ale także na tworzenie europejskich dyrektyw z zakresu opieki zdrowotnej.

Kiedy na emeryturę?
Według bułgarskiej lekarki i eurodeputowanej, dr Antoniji Pyrwanowej, dość specyficzną kwestią związaną z aktywnym starzeniem się jest wiek emerytalny.

- Prędzej czy później każdy kraj członkowski UE dochodzi do punktu, w którym trzeba zająć się tym problemem. W kilkunastu z nich już toczą się rozmowy dotyczące podniesienia granicy aktywności zawodowej, głównie poprzez zrównanie jej dla kobiet i mężczyzn. Odrębną sprawą pozostaje duże zróżnicowanie występujące pomiędzy poszczególnymi państwami. O ile, przykładowo, we Francji na emeryturę przechodzą już 60-latkowie, to Szwedzi przestają pracować dopiero w wieku 69 lat.

Dr Pyrwanowa zwróciła też uwagę na swego rodzaju „sygnały ostrzegawcze”. - Zgodnie z prognozami demografów, za 50 lat grupa osób w wieku 65 lat lub wyższym będzie najszybciej rosnącą populacją ludności europejskiej. Nawet jeśli to dość odległy termin, musimy pamiętać o problemach, które pojawią się znacznie szybciej. Przykładowo, w 2020 roku w Europie będzie brakowało aż 1 mln pracowników sektora opieki medycznej: od pielęgniarek i terapeutów, po lekarzy i dentystów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH