Prawnik: apteka ma obowiązek pobierać opłatę recyklingową

PRAWO

Autor: OIA w Szczecinie/rynekaptek.pl   05-01-2018, 15:38

Prawnik: apteka ma obowiązek pobierać opłatę recyklingową Obowiązek pobierania od pacjentów opłaty recyklingowej stanowi obowiązek podmiotu prowadzącego aptekę (Fot. Archiwum)

Opłatę recyklingową należy pobierać zarówno od lekkich toreb z tworzywa sztucznego jak i bardzo lekkich toreb z tworzywa sztucznego - uważa Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Szczecinie.

Obowiązek pobierania opłat recyklingowych wynika z art.40a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej zwana ustawą), który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku - przypomina radca prawny Zachodniopomorskiej OIA.

Jak wskazuje, zgodnie z art.40a ust.1 ustawy ,,Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego’’.

Mec. Bartłomiej Malko zaznacza, że od powyższej zasady jest wyjątek, mianowicie ,,opłaty recyklingowej nie pobiera się od nabywającego bardzo lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego’’ (art.40a ust.2 ustawy).

Prawnik podaje, że podmiot prowadzący aptekę jest przedsiębiorcą. Spełnia on definicję przedsiębiorcy prowadzącego jednostkę handlu detalicznego. W konsekwencji podmiot prowadzący aptekę ma obowiązek pobierać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. 

W rozumieniu art.40a ustawy nabywającym torbę (lekką czy bardzo lekką) jest osoba, która otrzyma torbę w aptece, niezależnie czy odpłatnie czy nieodpłatnie. W ocenie Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, apteka zobowiązana jest pobrać od pacjenta opłatę recyklingową nawet w przypadku gdy bezpłatnie wydaje torby - podkreśla radca.

Wyjaśnia, że przy założeniu, że stosowanie w aptece bardzo lekkich toreb z tworzywa sztucznego jest wymagane względami higienicznymi (ustawa nie definiuje tego pojęcia) podmiot prowadzący aptekę nie miałby obowiązku pobierać opłaty recyklingowej w przypadku bardzo lekkich toreb z tworzywa sztucznego.

- Biorąc jednak pod uwagę, że produkty sprzedawane w aptece wydawane są w opakowaniach, uznanie, że dodatkowo ze względów higienicznych należy je wydawać w bardzo lekkich torbach, jest wątpliwe - zauważa mec. Malko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH