Prawnik: domniemanie dominacji rynkowej powstaje po przekroczeniu 40 proc.

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/ rynekaptek.pl   19-11-2015, 12:09

Prawnik: domniemanie dominacji rynkowej powstaje po przekroczeniu 40 proc. Prawnik o przepisach antykoncentracyjnych

Niepokojącym przejawem wątpliwej kreatywności w podejściu do zakazów jest interpretacja art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego - pisze na łamach Rzeczpospolitej mec. Marcin Kolasiński.

Dotyczy on zakazu udzielania zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli wnioskujący – lub jego grupa kapitałowa – prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. Przepis ten wyraźnie nawiązuje do koncepcji znanej z prawa konkurencji, dotyczącej ograniczenia nadmiernego wzrostu siły rynkowej poszczególnych przedsiębiorców na rynku właściwym.

- Tyle tylko, że w prawie konkurencji domniemanie dominacji rynkowej powstaje wraz z przekroczeniem 40 proc. udziału w rynku, a nie 1 proc. Propagatorzy tego zakazu używają nieadekwatnych do sytuacji pojęć, twierdząc, że kontrolowanie ponad 1 proc. aptek w województwie prowadzi do „dominacji" czy wręcz „monopolizacji rynku" - ocenia mec. Kolasiński, radca prawny, wspólnik w kancelarii Kieszkowska, Rutkowska, Kolasiński.

Warto także zwrócić uwagę, że analizowany przepis blokuje możliwość uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie apteki, nie odnosząc się w żaden sposób do tego, ile aptek jest skoncentrowanych w rękach jednego właściciela lub grupy kapitałowej. Brzmienie przepisu jest w tym zakresie jednoznaczne i gdyby ustawodawca chciał osiągnąć inny efekt, powinien był to precyzyjnie określić.

Jeżeli tego nie zrobił, nie ma podstaw do kreatywnego rozszerzania zakazu. Tymczasem forsowane są błędne interpretacje, że w razie posiadania przez dany podmiot – lub jego grupę kapitałową – ponad 1 proc. aptek w województwie jest on zmuszony do wyzbycia się ich w liczbie przekraczającej ten 1 proc. Stanowisko to nie uwzględnia faktu, że wzrost pozycji rynkowej danego przedsiębiorcy może wynikać z okoliczności od niego niezależnych, np. na skutek zamknięcia aptek przez konkurenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH