Prawnik o 1 proc. aptek w województwie

PRAWO

Autor: pharmanet.org.pl/ rynekaptek.pl   06-02-2015, 14:44

Prawnik o 1 proc. aptek w województwie

Pretensje o brak ingerencji organów państwa w stosunki własnościowe na rynku aptek wydają się nieuzasadnione i zdają się wynikać z błędnego (by nie rzec – życzeniowego) odczytywania przepisów prawa farmaceutycznego - uważa mec. Tomasz Jaworski, partner w kancelarii Tomasik Jaworski.

Przepis ustawy (art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 PF), często określany mianem "antykoncentracyjnego”, nie jest skierowany do właściciela apteki, a do organu wydającego zezwolenie na jej prowadzenie. Z literalnej treści przepisu wynika w sposób jednoznaczny, iż reguluje on zasady wydawania zezwoleń. Mając na uwadze nakaz działania organów administracji na podstawie przepisów prawa, nie jest możliwe zastosowanie tego przepisu w postępowaniu o innym przedmiocie niż wydanie zezwolenia.

Próba wywodzenia z przepisów, adresowanych do organu i znajdujących zastosowanie na etapie wydania pozwolenia, normy adresowanej do strony i regulującej jej zachowania po wydaniu zezwolenia byłoby niczym innym jak wykładnią contra legem. Wniosek taki jest tym bardziej uzasadniony, gdy uwzględni się zakaz wprowadzania ograniczeń swobody gospodarczej w drodze analogii (art. 22 Konstytucji RP, art. 6 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Na trafność powyższej tezy nie mają wpływu przepisy art. 37ap PF o cofaniu zezwolenia w razie niezgodności działalności z wymogami prawa. Aby można było mówić o ich zastosowaniu, musi zaistnieć kolizja pomiędzy zachowaniem strony a dyspozycją konkretnej normy prawnej. Tymczasem nie istnieje żadna norma prawna skierowana do adresata wydanego już zezwolenia, która zakazywałaby prowadzenia innych aptek lub wiązała jakiekolwiek sankcje z faktem prowadzenia innych aptek.

Ustalone rozumienie przepisu o progu 1% powodowało brak sporów dotyczących ewentualnego przekroczenia tego progu w skali województwa. Nie dziwi zatem brak orzecznictwa odnoszącego się do tej kwestii.
 
Więcej: http://pharmanet.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH