Prawnik ocenia odmowę zawieszenia postępowania przez WIF

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   06-04-2018, 11:04

Prawnik ocenia odmowę zawieszenia postępowania przez WIF Ekspert opiniuje orzeczenie NSA ws. zawieszenia postępowania ws. udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki (Fot. Archiwum)

Stan faktyczny przedstawiony w orzeczeniu NSA nie precyzuje, dlaczego inspektor farmaceutyczny odmówił zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wskazuje mec. Michał Komar.

W listopadzie 2016 roku spółka złożyła do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Kilka dni później wniosła jednak o zawieszenie postępowania administracyjnego objętego wcześniejszym wnioskiem. Mazowiecki WIF odmówił zawieszenia postępowania.

NSA, podzielając stanowisko sądu I instancji, w wyroku z 26 stycznia 2018 r. stwierdził, iż postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania administracyjnego nie jest zaskarżalne. Tym samym podmiot występujący z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej może nie mieć możliwości zawieszenia postępowania w sprawie jego udzielenia.

Zdaniem mec. Michała Komara, stan faktyczny przedstawiony w omawianym orzeczeniu NSA nie precyzuje, dlaczego inspektor farmaceutyczny odmówił zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Prawnik nawiązuje do przepisów o "aptece dla aptekarza".

Jak wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej", zgodnie z k.p.a. organ może zawiesić postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu.

W ocenie eksperta, powód odmowy zawieszenia postępowania administracyjnego przez Inspektora mógł być też spowodowany brakiem uzupełnienia przez wnioskodawcę wniosku o wydanie zezwolenia w terminie wyznaczonym przez organ.

- Samo orzeczenie nie rozstrzyga przy tym, czy w sytuacji otrzymania przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego niemalże równocześnie zarówno wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, jak i wniosku o zawieszenie tego postępowania właściwe jest, że najpierw wymaga od wnioskodawcy, aby uzupełnił wniosek o wydanie zezwolenia i dopiero w braku tego uzupełnienia rozstrzyga o odmowie zawieszenia postępowania - wskazuje prawnik.

Więcej: http://www.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH