Prawnik ocenia projekt ustawy o darmowych lekach

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   09-02-2016, 11:07

Prawnik ocenia projekt ustawy o darmowych lekach Jakie zmiany w projekcie ustawy o darmowych lekach dla seniorów?

Z samego projektu zniknął obowiązek sprawdzenia prawa do uzyskania darmowych leków, który miał być nałożony na farmaceutę. Zamiast tego świadczeniobiorca ma obowiązek sam okazać dokument zaświadczający posiadanie przedmiotowego uprawnienia - zauważa Marcin Pieklak z kancelarii DZP.

Rząd przedstawił projekt zmian ustawy o świadczeniach w zakresie wdrożenia darmowych leków dla seniorów. W porównaniu do wcześniejszych założeń, w projekcie jest kilka zmian.

- Spośród zmian w pierwszej kolejności rozszerzona została grupa osób uprawnionych do przepisywania recepty na produkty dostępne w ramach programu. Uprawnienia te uzyskała również pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz, który posiada prawo do wykonywania zawodu w stosunku do wskazanych w przepisach bliskich. Co ciekawe z samego projektu zniknął obowiązek sprawdzenia prawa do uzyskania darmowych leków, który miał być nałożony na farmaceutę. Zamiast tego świadczeniobiorca ma obowiązek sam okazać dokument zaświadczający posiadanie przedmiotowego uprawnienia - ocenia Marcin Pieklak, z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

W porównaniu z poprzednim projektem dookreślone zostały również przesłanki przypisywania leków do przedmiotowej kategorii. Wśród nich projekt wymienia zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w/w osób, dostępność oraz bezpieczeństwo danego produktu, a także skutki dla budżetu Państwa oraz budżetu płatnika publicznego związane z objęciem danego produktu refundacją. Z treści projektu wynika, że grupa tych produktów zostanie określona jednostronnie przez Ministra Zdrowia w treści samego wykazu – w tym zakresie z projektu zniknął zapis dotyczący rozszerzenia zakresu informacji zamieszczanych w decyzjach refundacyjnych.

Zmianie uległa również kwota maksymalnych wydatków na wdrożenie analizowanego programu. Modyfikacja ta jest w szczególności widoczna w 2016 roku, kiedy to kwota ta została zmniejszona do 125 mln złotych. Wynika ta zapewne z przewidywanej daty wejścia pierwszej listy z produktami dostępnymi dla seniorów. Zgodnie z treścią analizowanego projektu pierwszy wykaz dotyczący bezpłatnego zaopatrzenia świadczeniobiorców po ukończeniu 75 roku życia Minister Zdrowia ustali nie później niż 1 września 2016 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH