Prawnik podsumowuje zmiany w prawie farmaceutycznym

PRAWO

Autor: OIA Warszawa/ rynekaptek.pl   02-07-2015, 15:02

Prawnik podsumowuje zmiany w prawie farmaceutycznym Zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne wchodzą w życie od 12 lipca

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie publikuje informację dot. zmian w ustawie Prawo Farmaceutyczne sporządzoną przez radcę prawnego, Sylwestra Majewskiego.

Omawiana zmiana ma na celu rozwiązanie problemu niekontrolowanego wywozu produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej za granicę. Zmiana ma na celu wprowadzenie skutecznego nadzoru organów państwowych nad procesem dystrybucji produktów leczniczych, który w chwili obecnej w istotny sposób uniemożliwia zapewnienie stałego dostępu do produktów leczniczych, których brak może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia polskich pacjentów - przypomina mec. Majewski.

W nowych przepisach założono, że wszyscy uczestnicy łańcucha dystrybucji począwszy od producenta, poprzez hurtownie i apteki zostaną zobowiązane do regularnego, codziennego raportowania stanów magazynowych oraz wielkości sprzedaży towaru.

Wprowadzono także przepisy ograniczających wywóz produktów leczniczych wyłącznie do ilości, których wywóz z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie zagraża bezpieczeństwu zdrowia polskich pacjentów.

Wprowadzono procedurę kontrolowanego wywozu przez hurtownie leków. W tym celu nałożono obowiązek zgłoszenia do inspekcji farmaceutycznej zamiaru wywozu za granicę. Główny Inspektor Farmaceutyczny będzie obowiązany zgłosić sprzeciw  w przypadku zagrożenia braku dostępności do produktu leczniczego. Sprzeciwy Głównego Inspektora Farmaceutycznego będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej GIF. W przypadku niezgłoszenia sprzeciwu wobec zamiaru wywozu, wnioskodawca będzie mógł go dokonać. O fakcie wywozu wnioskodawca będzie informował Głównego Inspektora Farmaceutycznego w terminie 7 dni od daty wywozu. Dokonanie wywozu bez uprzedniego zgłoszenia albo wbrew sprzeciwowi Głównego Inspektora Farmaceutycznego będzie karane.

Ponadto wprowadzono przepisy nakładające na Głównego Inspektora Farmaceutycznego obowiązek przedkładania co tydzień Ministrowi Zdrowia raportu dotyczącego dostępności w Polsce leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Nowe przepisy wejdą w życie, co do zasady, po upływie 30 od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 12 lipca 2015 r. z wyjątkiem przepisów nakładających obowiązek raportowania przez podmioty odpowiedzialne, apteki, punkty apteczne lub działy farmacji szpitalnej Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu informacji o dokonanych transakcjach o dokonanych transakcjach i stanie magazynowym.

Więcej: http://www.warszawa.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH