Prawnik radzi: wprowadźmy definicję prezentacji leku

PRAWO

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   14-07-2016, 13:12

Prawnik radzi: wprowadźmy definicję prezentacji leku Będzie nowelizacja ustawy refundacyjne. Co powinno się w niej znaleźć?

Czy w Ustawie o refundacji pojawi się rozróżnienie kolejnej "prezentacji" danego produktu od pierwszego odpowiednika? - zastanawia się mec. Marcin Pieklak z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

- Udzielenie pozytywnej odpowiedzi prowadziłoby do zwiększenia transparentności obecnych regulacji oraz towarzyszącej im interpretacji - uważa prawnik.

Sama niepewność co do miejsca analizowanego pojęcia w dotychczasowej praktyce organu wynika z braku ustawowego wyłączenia kolejnych prezentacji – produktów posiadających tę samą nazwę handlową co już refundowane, ale np. inną dawkę, inną wielkość opakowania, czy inne urządzenie służące do ich podania – z regulacji, które nakazują obniżenie ceny pierwszego odpowiednika (o co najmniej 25%), czy obniżenie limitu finansowania w danej grupie limitowej (również o co najmniej 25%).

Mec. przypomina, że na przestrzeni ostatnich kilku lat resort zdrowia prezentował kilka mocno zróżnicowanych podejść do tej kwestii. Do początku 2016 roku kolejne prezentacje obejmowane refundacją obok jedynego odpowiednika nie były traktowane jako tzw. pierwszy odpowiednik. Skutkiem tego organ wymagał, aby cena kolejnej prezentacji była wyłącznie nie wyższa niż cena refundowanego wcześniej produktu. W ten sposób obejmowane refundacją były produkty, które niejednokrotnie zwiększały dostęp pacjentów do refundowanej terapii.

- Ostatnie miesiące wskazują natomiast na rozpoczęcie dyskusji na temat uznania kolejnej prezentacji danego leku jako pierwszego odpowiednika do finansowanego wcześniej produktu. Skutkiem tego pojawiają się pomysły, aby w przypadku kiedy w ramach jednej substancji czynnej mamy wyłącznie leki z jedną nazwą handlową, produkt ten traktować jako pierwszy odpowiednik oraz żądania obniżenia ceny tego ostatniego o co najmniej 25% - dodaje.

Jego zdaniem, analizując problem konieczna wydaje się zmiana obowiązujących przepisów. W tym zakresie istnieje co najmniej kilka możliwości zmiany obowiązujących przepisów, w tym wprowadzenie:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH