Prawnik wyjaśnia zasady przechowywania recept w aptece

PRAWO

Autor: dia.com.pl/ rynekaptek.pl   31-03-2015, 13:31

Prawnik wyjaśnia zasady przechowywania recept w aptece Jak przechowywać recepty w aptece

Farmaceuta zadał pytanie czy w roku 2015 można zutylizować wszystkie recepty z roku 2009 oraz recepty z którego miesiąca: 2009 czy 2010, trzymać jako najstarsze?

Dolnośląska Izba Aptekarska prezentuje opinię prawną mec. Krystyny Bąkowskiej.

Zasady archiwizacji recept określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich ( j.t.Dz.U.2014.319 ze zm,), które w Rozdziale 4 zatytułowanym „Przechowywanie recept” precyzuje miejsce przechowywania (apteka), wymagając dokonywania tego w aptece, w której nastąpiła realizacja.

Zgodnie § 28 wskazanego wyżej rozporządzenia Ministra Zdrowia recepty są przechowywane w aptece przez okres 5 lat licząc od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nastąpiła refundacja w przypadku recept na refundowane leki lub gdy zostały realizowane, w przypadku innych recept.
Ustawa o refundacji leków, w art. 81 wskazuje, że „recepty wystawione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. 1 stycznia 2012 roku, są realizowane na dotychczasowych zasadach".

W związku z informacją podaną w pytaniu, iż dotyczy to recept wystawionych w latach 2009 i 2010 należy przyjąć zasady obowiązującego wówczas rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17.05.2007 w sprawie recept lekarskich ( Dz.U.2007.97.646 ze zm), które w § 24 określało, iż recepty przechowywane są w aptece w sposób uporządkowany, pogrupowane według daty realizacji recepty, w tym - według podmiotu obowiązanego do refundacji. Do celów kontroli przez Inspekcję Farmaceutyczną lub Fundusz recepty przechowywane są w aptece przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane (z § 24 ust.2).

Realizacja recepty obejmuje jej otaksowanie oraz wydanie przepisanych na niej leków lub wyrobów medycznych przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego. Obejmuje także potwierdzenie realizacji, które dokonywane jest na recepcie i polega na umieszczeniu na niej imienia i nazwiska osoby wydającej lek, w formie nadruku lub pieczęci oraz odręcznego podpisu tej osoby.

Więcej: http://www.dia.com.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH