Prawo do zdrowia niezbywalnym prawem człowieka

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   20-06-2011, 06:09

Prawo do zdrowia niezbywalnym prawem człowieka

W czerwcu mija 30 rocznica odkrycia wirusa HIV. Dzisiaj człowiek zarażony wirusem HIV może żyć nawet 40 lat i więcej. Mimo że nie ma szczepionki, która chroni przed zakażeniem, dostępne leki pozwalają w miarę normalnie egzystować. Jednak nie wszędzie.

W biedniejszych państwach, np. w Republice Południowej Afryki, gdzie szacunkowo żyje 5 mln ludzi chorych na AIDS - co dziesiąty mieszkaniec tego kraju, chorzy mają ograniczony dostęp do leczenia. Tam walka o dostęp do leków stała się przykładem skutecznej interwencji na gruncie praw człowieka, wśród których znajduje się również prawo do zdrowia.

Prawo do zdrowia
Od kiedy prawo do zdrowia stało się prawem obywateli w wielu państwach, nastąpiła zgoda co do uniwersalnego znaczenia tego prawa i konieczności wpisania go do rodzącego się po II wojnie światowej ładu międzynarodowego.

Prawo do zdrowia zostało po raz pierwszy sformułowane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku. Ustanowiona na niezbywalnym prawie do życia, uniwersalna deklaracja stwierdza w art. 25 (1), że każdy człowiek ma prawo do standardu życia zapewniającego zdrowie i dobrobyt jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież mieszkanie, opiekę lekarską (…)

Ogólne sformułowania Deklaracji z 1948 roku nie były adekwatne do problemów zmieniającego się świata. Coraz bardziej wyrafinowane metody leczenia realizowały potrzeby indywidualnych odbiorców opieki medycznej, a nie niwelowały nierówności w dostępie do nowoczesnej medycyny i potrzeb zdrowia publicznego. Im bardziej efektywne jest leczenie, tym większa niesprawiedliwość wymierzona jest w tych, którzy nie mają do niej dostępu (Farmer, The major infectious diseases in the world – to treat or not to treat).

Uniwersalność prawa
„Nowelizacja” prawa, która nastąpiła w 1966 roku miała to zmienić. Art. 12 Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Ekonomicznych i Kulturalnych stanowi, iż „państwa-strony uznają prawo każdego do korzystania z najwyższego osiągalnego poziomu ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego”.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE