Prawo farmaceutyczne i ustawa refundacyjna - MZ podaje terminy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   19-12-2014, 06:57

Prawo farmaceutyczne i ustawa refundacyjna - MZ podaje terminy

Wejście nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, której procedowanie w tym roku kalendarzowym zakończyło się dyskusją w sejmowej komisji zdrowia w czwartek (18 grudnia), przewidziane jest na pierwszy kwartał 2015 roku.

- W kwestii przewidywanego terminu przedmiotowej nowelizacji na uwagę zasługuje wola jak najszybszego jej procedowania zarówno przedstawicieli koalicji, jak i opozycji parlamentarnej, niemniej jednak, z uwagi na przebieg i wymogi procedury legislacyjnej w Parlamencie RP, uwzględniający prace w obu izbach, terminy przewidziane na działania Prezydenta RP, nie jest możliwe zakończenie procedury legislacyjnej do końca bieżącego roku. Jako realną cezurę czasową wskazać można pierwszy kwartał 2015 roku - informuje portal rynekaptek.pl Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z czwartkową zapowiedzią posłanki Janiny Okrągły, przewodniczącej podkomisji zdrowia, prace nad projektem zostaną wznowione po święcie Trzech Króli.

Jak przypomina MZ, w ramach proponowanych w projekcie poselskim zmian przewiduje się m.in. że w przypadku, gdy podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny, z przyczyn od niego niezależnych, nie będzie mógł wykonać obowiązku zapewnienia dostępu do leku wydawanego na receptę objętego refundacją.

W przypadku, gdy podmiot leczniczy prowadzący aptekę szpitalną, aptekę zakładową lub dział farmacji szpitalnej, z przyczyn od niego niezależnych, nie będzie mógł zapewnić dostępu do leków stosowanych w danym podmiocie leczniczym – ów pomiot będzie miał obowiązek niezwłocznego poinformowania o powyższych faktach właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który ustali przyczyny braku dostępności do leku. W przypadku wystąpienia braku dostępności produktu, wojewódzki inspektor farmaceutyczny będzie niezwłocznie informował o tym fakcie GIF, który dokona analizy skali, przyczyn i skutków tego zjawiska, a następnie przekaże tę analizę Ministrowi Zdrowia.

Przewiduje się, że na podstawie informacji przekazanych przez GIF oraz innych informacji dotyczących dostępności do leków, Minister Zdrowia będzie określał wykaz produktów najbardziej zagrożonych brakiem dostępności. Podmiot prowadzący obrót hurtowy, chcąc dokonać sprzedaży leków umieszczonych na wykazie, innemu podmiotowi działającemu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązany będzie do poinformowania GIF o takim zamiarze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH