Prawo farmaceutyczne: wywóz leków, czy totalna kontrola wszystkiego?

PRAWO

Autor: Lewiatan, ms/ rynekaptek.pl   13-03-2015, 07:05

Prawo farmaceutyczne: wywóz leków, czy totalna kontrola wszystkiego?

Konfederacja Lewiatan ze zdziwieniem przyjęła rozszerzenie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw o kwestie wykraczające poza problematykę wywozu produktów leczniczych.

Konfederacja Lewiatan twierdzi, że w wyniku prac podkomisji został opracowany zupełnie nowy projekt, tylko częściowo odnoszący się do kwestii wywozu leków, których brak wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo zdrowia i życia pacjentów w Polsce.

W ocenie autorów pisma, przeważająca część zaproponowanych przepisów odnosi się do uregulowania problematyki informowania organów o obrocie wszystkimi produktami leczniczymi, w tym również produktami dostępnymi bez recepty (czyli ponad 30 tys. produktów). Do tego włączono jeszcze sprawozdawczość dotyczącą środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych objętych refundacją. Za datę budowy systemu zaproponowano 2017 r.

- System ma obejmować szereg danych, w tym dane bardzo wrażliwe (jak np. cena sprzedaży), a celowość ich zbierania zupełnie nie została wyjaśniona. Jednocześnie w projekcie nie wskazuje się zasad ochrony tych danych przed dostępem osób trzecich – alarmuje KL.

W opinii KL budowa tak szerokiego systemu nie wpłynie na dostępność produktów leczniczych, których braki stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, a problem jest palący. Obecnie podmioty odpowiedzialne próbują w oparciu o legalne środki prawne zagwarantować dostępność leków na rynku polskim. Niestety to nie daje żadnych rezultatów i co chwila okazuje się, że produkty lecznicze są wywożone za granicę, a pacjent nie może ich nabyć. Z uwagi, iż problem dotyczy około 50 produktów należy jak najszybciej zakończyć prace legislacyjne w tym obszarze.

KL wyjaśnia, że budowa systemu dotyczącego monitorowania obrotu produktami leczniczymi w Polsce powinna być oparta o szczegółowe analizy - ocenę skutków regulacji, w tym ocenę finansową. Pamiętać bowiem należy, że niedawno uchwalona została przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która wprowadziła obowiązek monitorowania produktów leczniczych w celu zabezpieczenia ich przez fałszowaniem. Należy zatem z rozwagą podejść do budowy kolejnego systemu tak, aby nie doszło do niepotrzebnych obciążeń dla całej branży i wszystkich podmiotów łańcucha dostaw.

W takiej sytuacji KL apeluje o ograniczenie projektu do propozycji koniecznych - związanych z problemem wywozu leków za granicę.

Więcej: konfederacjalewiatan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH