Prawo, które cofa nas w czasy średniowiecza?

PRAWO

Autor: OIA Katowice, LJ/rynekaptek.pl   25-01-2012, 10:37

Prawo, które cofa nas w czasy średniowiecza?

Jest skarga konstytucyjna dotycząca ustawy o refundacji leków. Zdaniem pełnomocnika skarżącej ustawę farmaceutki, przepisy pozbawiają aptekarzy prawa do rozpatrzenia sporu z NFZ przez niezawisły sąd.

Pełnomocnikiem właścicielki apteki, która zaskarżyła przepisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, jest Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Prawnik argumentuje, że art. 43 ust. 1 p. 6 ustawy zobowiązuje podmiot prowadzący aptekę, a także - jak w przypadku skarżącej - kierownika apteki, do zwrotu refundacji ceny leku wydanego z apteki ze zniżką, na podstawie dokumentu prywatnego podmiotu cywilnoprawnego. Dokument ten sporządzony jest przez pracowników tego podmiotu. Odwołanie od stanowiska pracownika NFZ przysługuje tylko do szefa tego podmiotu (Prezes NFZ) bez prawa odwołania do sądu powszechnego.

Pacjent beneficjentem systemu
"W tym miejscu należy wskazać, że uprawnionym do otrzymania refundacji nie jest apteka (podmiot prowadzący aptekę), lecz pacjent. To pacjent jest beneficjentem systemu i to on korzysta z leków ze zniżką refundowanych przez NFZ, a nie apteka" - stwierdza prawnik w uzasadnieniu do zarzutów.

Przypomina to, co farmaceuci podkreślają od dawna: apteka wydając lek kredytuje NFZ (Skarb Państwa), gdyż wydaje lek ze zniżką natychmiast, a otrzymuje zwrot refundacji, której dokonała na rzecz pacjenta po ponad 30 dniach.

- To apteka refunduje lek dla pacjenta i otrzymuje tylko zwrot tego, do czego uprawniony był pacjent. Prawo pacjenta nie powinno zależeć od formalnych wymogów recepty, a od tego czy ma, czy nie ma, prawa do otrzymania danego leku ze zniżką. Reszta powinna być rzeczą systemu, a za jego odpowiednie zorganizowanie odpowiada ten, kto sprawuje  władzę wykonawczą - twierdzi prawnik.

Święte prawo własności
Mec. Szulc zwraca również uwagę na naruszanie prawa własności przez przepisy ustawy. Zgodnie z art. 41 ust. 6 pkt 2, NFZ rozwiązuje umowę na realizację recept ze skutkiem natychmiastowym w przypadku niewykonania przez podmiot prowadzący aptekę w terminie zaleceń pokontrolnych. Konsekwencją rozwiązania umowy jest odmowa zawarcia nowej przez okres od roku do trzech lat. Rozwiązanie umowy zależy wyłącznie od swobodnej oceny NFZ. Podmiot prowadzący aptekę posiada wyłącznie możliwość dochodzenia bezskuteczności takiego oświadczenia woli przed sądem powszechnym.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH