Prezes Janicka odpowiada prezesowi Hamankiewiczowi

PRAWO

Autor: PPOZ, LJX/rynekaptek.pl   18-07-2012, 10:02

Dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia pisze list otwarty do dra. Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

W związku z upublicznieniem przez Pana odpowiedzi na pismo, jakie wystosowałam do osoby, która reprezentując NRL, powinna stać na straży prawa, a zwłaszcza bezpieczeństwa lekarzy i pacjentów, chciałam zwrócić Pana uwagę na fakt, że konieczne jest pochylenie się nad tematem ordynacji lekowej i opracowanie - właśnie przez NRL - rzetelnej informacji prawnej w kwestii aktualnej wiedzy medycznej a CHPL. Opracowania wymaga też informacja na temat odpowiedzialności za skutki zaordynowanej farmakoterapii. Jednak odpowiedź, jaką od Pana otrzymałam za pośrednictwem mediów, głęboko rozczarowała zarówno mnie, jaki środowisko lekarskie, które reprezentuję - pisze prezes Janicka.

Chodzi o stanowisko prezesa NRL Macieja Hamankiewicza opublikowane na stronie NRL 16 lipca, jako odpowiedź na pismo prezes PPOZ Bożeny Janickiej, w którym poruszyła ona kwestię leczenia pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,

"Za szczególnie naganne i graniczące z potwarzą uznaję twierdzenie, że żywione przeze mnie i innych lekarzy poglądy w zakresie relacji pomiędzy ChPL, a aktualną wiedzą medyczną i działania z nimi zgodne „nie służą interesom pacjentów” i mogą popadać w konflikt z normami deontologii zawodowej. Publiczne oskarżenia wystosowane pod moim adresem – ale i adresem innych lekarzy, którzy zdanie moje podzielają – stanowią naruszenie art. 52 ust. 2 Kodeks Etyki Lekarskiej, zgodnie z którym: „Lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób” - informuje prezes Janicka i dodaje:

- Przywołana do odpowiedzi zarówno z wiedzy medycznej, jak i wskazań rejestracyjnych oraz znajomości prawa, w tym prawa Unii Europejskiej, której Panu - jak sam Pan przyznaje brakuje - śpieszę z wyjaśnieniem, jak brzmią dyrektywy unijne i jakie niebezpieczeństwo grozi lekarzom  właśnie w związku z nieznajomością prawa.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH