Prezes NFZ: będą nowe umowy na wypisywanie recept, zapis o karach pozostanie

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-06-2012, 18:46

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ poinformowała, że obecnie przygotowywana jest nowa propozycja umów dla lekarzy uprawniająca ich do wystawiania recept na leki refundowane.

- Lekarzom zostanie ona przedstawiona w najbliższych dniach - zapowiedziała na konferencji prasowej w środę (27 czerwca) Agnieszka Pachciarz.

Dodała: - Staraliśmy się w sposób jasny określić zasady odpowiedzialności lekarzy, tak, by podnoszone przez nich kwestie zostały uwzględnione.

Czy to oznacza, że z umów zniknie zapis dotyczący kar dla lekarzy? Okazuje się, że nie.

Jak zaznacza Pachciarz lekarze sami mają świadomość, że wraz z wystawieniem recepty ponoszą pewna odpowiedzialność. Chodzi tylko o jasne kryteria jej oceny. I to zostanie dokładnie wpisane do nowych umów.

- Mają to być jasne i klarowne zasady odpowiedzialności i taka umowa zostanie przedstawiona lekarzom - zaznaczyła nowa prezes NFZ. 

Przypomiała, że Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje zgłaszały uwagi do zaproponowanej przez NFZ lekarzom umowy dla gabinetów prywatnych na wypisywanie recept, gdyż znalazły się w niej zapisy przeniesione z pierwotnej wersji ustawy refundacyjnej, dotyczące kar dla lekarzy. Zapisy te usunięto po nowelizacji na początku roku.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział z kolei, że "trudno przyjąć założenie, że lekarze chcą zniesienia jakiejkolwiek odpowiedzialności za wypisywane recepty".

- Musimy pamiętać, że wypisując receptę, każdy lekarz wydaje nasze wspólne środki publiczne i ta odpowiedzialność musi być opisana jasno i czytelnie dla lekarzy i płatnika - zaznaczył. Dodał, że ma świadomość konieczności "pewnych korekt, ale na pewno zasady odpowiedzialności muszą pozostać".

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała w ubiegły piątek, by od 1 lipca lekarze wypisywali pełnopłatne recepty na leki refundowane.

Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisywać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy te zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH