Prezes NRL krytycznie do ministra zdrowia ws. realizacji zapowiedzianych działań

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   22-12-2011, 12:01

W czwartek (22 grudnia) na stronie internetowej NIL opublikowany został list prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do ministra zdrowia dotyczący oceny realizacji działań Bartosza Arłukowicza zapowiedzianych podczas spotkania 16 grudnia br.

Maciej Hamankiewicz w liście do ministra Arłukowicza podkreśla, że ''jak dotychczas realizacja działań obiecanych przez Pana Ministra nie jest satysfakcjonująca dla środowiska lekarskiego''.

Prezes NRL zwraca uwagę, że nie został dotychczas opublikowany wspólny komunikat ministra zdrowia i prezesa NFZ w sprawie interpretacji terminu "udokumentowane względy medyczne" - publikacja miała nastąpić tuż po posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nie jest także znana ostateczna treść projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, który - zgodnie z wypowiedzią Bartosza Arłukowicza - miał wychodzić naprzeciw oczekiwaniom środowiska lekarskiego.

Prezes NRL podkreśla też, że komunikat Funduszu w sprawie składania przez pacjentów oświadczeń o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego w żaden sposób nie odnosi się do dodatkowych uprawnień pacjentów wynikających z przepisów art. 43-47 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  - zatem nie dopuszcza możliwości składania oświadczeń o posiadaniu tych uprawnień.

Maciej Hamankiewicz zaznacza również, że jeżeli treść rozporządzenia w sprawie recept lekarskich i realizacja pozostałych propozycji zaprezentowanych przez ministra zdrowia nie zagwarantują możliwości wystawienia recepty w sposób bezpieczny dla lekarza, uczciwy wobec pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia, to eskalacja protestu środowiska lekarskiego będzie nieunikniona.

Więcej: www.nil.org.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH