Prezes NRL krytycznie o projekcie liberalizujacym prawo aborcyjne

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-01-2018, 11:43

Prezes NRL krytycznie o projekcie liberalizujacym prawo aborcyjne Naczelna Rada Lekarska krytycznie odniosła się do Projekt ustawy złożonego przez komitet "Ratujmy kobiety 2017" (Fot. Archiwum)

Projekt w ogóle nie powinien być w takim kształcie procedowany jako niezgodny z polską racją stanu i konstytucją - powiedział prezes NRL Maciej Hamankiewicz odnosząc się do projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie.

Projekt ustawy został zgłoszony przez organizacje feministyczne i lewicowe należące do Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej "Ratujmy kobiety 2017" i przewiduje m.in. prawo do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia. Pierwsze czytanie proponowanej ustawy zaplanowano w Sejmie na środę, 10 stycznia.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza projekt całkowicie zmienia podejście do kwestii poczęcia życia ludzkiego w Polsce.

Według Hamankiewicza słowo "aborcja" w ostatnim czasie zostało zamienione na "terminacja ciąży", "dziecko poczęte" zostało zamienione na słowo "płód". Jak stwierdził to wszystko po to, by z sumień ludzkich zdjąć odpowiedzialność za zabicie ludzkiego życia.

Hamankiewicz podkreślił, że Naczelna Rada Lekarska bardzo krytycznie odniosła się do bardzo wielu zapisów tego projektu.

- W naszym przekonaniu projekt w ogóle nie powinien być w takim kształcie procedowany, jako niezgodny z polską racją stanu, z Konstytucją Rzeczypospolitej - powiedział.

Podkreślił, że NRL zgłosiła szereg szczegółowych zastrzeżeń.

- Projektowana ustawa chciałaby zmienić zasady, które zostały jasno opisane w wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a dotyczące możliwości powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia - zaznaczył.

Projekt nakłada na świadczeniodawcę obowiązek publicznego udostępnienia listy współpracujących z nim lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia, odmawiając udzielania świadczeń zdrowotnych związanych z przerywaniem ciąży.

Według prezesa NRL to oznacza, że tworzone byłyby listy tych, którzy zamierzaliby kiedykolwiek powoływać się w jakiejkolwiek sprawie na klauzulę sumienia. W jego ocenie ci, którzy byliby na tych listach, jako ci, którzy będą w przyszłości korzystać z klauzuli sumienia, byliby poddawani krytyce przez tych, którzy nie są na tych listach i na odwrót: dlaczego ty nie jesteś na tej liście?; może masz kontakty z mocami nieczystymi?.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH