Prezydent we wniosku do TK ws. in vitro: państwo wkracza w sferę intymności

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-08-2015, 10:33

Prezydent we wniosku do TK ws. in vitro: państwo wkracza w sferę intymności Prezydent Komorowski zaskarżył do TK przepisy ustawy In vitro dotyczące tzw. zabezpieczenia płodności na przyszłość

Możliwość pobierania komórek rozrodczych od osoby niezdolnej do świadomego wyrażania woli bez jej uprzedniej zgody to „wkroczenie przez państwo w chronioną konstytucją sferę intymności” – napisał prezydent Bronisław Komorowski wniosku do TK ws. ustawy o in vitro.

Prezydent zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące tzw. zabezpieczenia płodności na przyszłość, które - jego zdaniem - mogą naruszać konstytucyjne zasady ochrony wolności i godności człowieka. Wniosek do TK w ramach kontroli następczej zapowiedział, gdy podpisał ustawę o leczeniu niepłodności. Treść wniosku Kancelaria Prezydenta opublikowała we wtorek na swoich stronach internetowych.

W uzasadnieniu do wniosku Komorowski podkreślił, że dla oceny konstytucyjności zakwestionowanych przepisów zasadnicze znaczenie ma odniesienie się do samego założenia o dopuszczalności pobierania komórek rozrodczych od osoby niezdolnej do świadomego wyrażania woli bez jej uprzedniej zgody. "Jest to bowiem wkroczenie przez państwo w chronioną konstytucją sferę intymności każdego człowieka. Tak głęboka ingerencja w sferę psychiczną jednostki i zarazem jej cielesność budzi wątpliwość konstytucyjne" – napisał.

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, prezydent zakwestionował przepisy umożliwiające pobranie komórek rozrodczych od osoby, która nie jest zdolna do świadomego wyrażenia na to zgody, ponieważ jego wątpliwości budzi "dokonany przez parlament wybór, w sytuacji występowania kolizji wartości".

"Regulacja ta zagrażać może takim wartościom jak podmiotowość każdego człowieka oraz przysługująca mu wolność osobista i prawo do decydowania o swoich sprawach osobistych. W opinii prezydenta RP ten dylemat prawny, ze względu na to, że dotyczy on praw i wolności gwarantowanych przez konstytucję powinien rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny" – napisano w komunikacie.

W uzasadnieniu do wniosku prezydent zwrócił uwagę, że ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada, iż warunkiem udzielenia świadczeń zdrowotnych bez uprzedniej zgody pacjenta jest konieczność udzielenia niezwłocznej pomocy lekarskiej lub niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH