Prezydent za e-receptami, ale podpis to nie wszystko

PRAWO

Autor: JMac./PAP/prezydent.pl/rynekaptek.pl   28-10-2015, 14:36

Prezydent za e-receptami, ale podpis to nie wszystko Podpis przeydenta pod ustawą o e-zdrowiu nie oznacza, że system zacznie działać. Fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nowe przepisy umożliwiają pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty. Pytanie czy system zadziała w terminie.

Nowelizacja związana jest z uruchamianiem systemu Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli tzw. platformy e-zdrowie. Ma ona umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

E-recepta ma być dokumentem powszechnie obowiązującym. W niektórych sytuacjach wskazanych w ustawie będzie można stosować recepty papierowe, np. w przypadku braku dostępu do platformy.

Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em na telefon komórkowy lub na adres e-mail) oraz numeru PESEL (lub numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość). Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i lekach na niej przepisanych. W ten sposób ma zostać rozwiązany problem nieczytelnych recept.

Ustawa koryguje także procedury funkcjonujące w procesie kształcenia lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i ratowników medycznych, w sposób pozwalający na informatyzację systemu kształcenia kadr medycznych. Zmiany są warunkiem niezbędnym do wprowadzenia Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

Ale podpis prezydenta to nie magiczna różdżka i nie oznacza, że system zacznie działać.

Przypomnijmy, Sejm przyjął 9 października poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Akt jest więc już gotowy. Problem tylko, czy obiecane platformy CSIOZ zdąży odpalić na czas. Centrum twierdzi, że tak. W mediach pojawiły się jednak mniej optymistyczne dane.

Na razie działa jedynie Platforma Publikacyjna, na której będą gromadzone informacje o refundacji leków, prowadzonych konsultacjach społecznych dotyczących ochrony zdrowia, o kolejkach oczekujących na świadczenia medyczne czy też komunikaty Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH