Pro Collegio: kary za wykroczenia i przestępstwa są symboliczne

PRAWO

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   30-03-2016, 08:41

Pro Collegio: kary za wykroczenia i przestępstwa są symboliczne

W latach 2013-2014 odnotowano 41 przypadków umorzenia lub uniewinnienia farmaceutów przez sąd zawodowy, udzielono 56 upomnień i 19 nagan. Wobec ośmiu farmaceutów zastosowano karę zawieszenia wykonywania zawodu - informuje Pro Collegio.

Stowarzyszenie Pro Collegio przeprowadziło monitoring funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego w zawodach zaufania publicznego, m.in. takich jak farmaceuci, lekarze, pielęgniarki czy prawnicy. W trakcie badania napotykano na spore trudności w uzyskaniu potrzebnych informacji, chociaż te powinny być jawne.

- Pomimo wszczęcia licznych postępowań sądowo-administracyjnych Stowarzyszenie nie zebrało pełnych danych z każdego samorządu zawodowego - podkreślił dr Piotr Pomianowski, prezes Stowarzyszenia, nie odnosząc jednak tej uwagi do konkretnego samorządu.

Jak dodał, na podstawie dostępnych i można stwierdzić, że te sądy dyscyplinarne są bardzo liberalne: - Bardzo rzadko są wymierzane kary eliminacyjne, kary polegające na pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu.

I tak, na 188 orzeczeń sądów dyscyplinarnych przeprowadzonych przez 7 spośród 24 izb lekarskich odnotowano: 64 przypadki umorzenia lub uniewinnienia, w kolejnych 95 zastosowano karę w postaci upomnienia, nałożono 31 nagany, odnotowano też 5 zawieszeń i 3 inne kary. W żadnym przypadku nie zastosowano kary w postaci zakazu wykonywania zawodu.

Jeśli chodzi o farmaceutów, w latach 2013-2014 odnotowano 41 przypadków umorzenia lub uniewinnienia, samorządy zawodowe udzieliły 56 upomnień, 19 nagan. Wobec ośmiu farmaceutów zastosowano karę zawieszenia wykonywania zawodu. Wobec dwóch aptekarzy zastosowano inne kary. Łącznie wobec farmaceutów w tym okresie wydano 126 orzeczeń dotyczących odpowiedzialności zawodowej.

Jako przykład rażąco niskiej kary dyscyplinarnej wobec farmaceuty Pomianowski podał przykład nagany za wyłudzenie ponad 30 tys. zł z NFZ. Prezes Stowarzyszenia postuluje wpisanie kary pieniężnej do katalogu kar w zawodach, w których obecnie nie ma takiego rozwiązania. Chodzi m.in. o aptekarzy

Jak wynika z danych pozyskanych z 26 izb pielęgniarskich na 49 funkcjonujące - na 80 orzeczeń sądów pielęgniarek i położnych w 21 przypadkach sprawy zostały umorzone, zapadło 27 upomnień, 26 nagan oraz po 6 innych kar. - Tu również nie odnotowano ani jednego wykluczenia z zawodu - zaznacza Pomianowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH