ProCollegio: wśród kar dominują upomnienia i nagany

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2016, 15:21

ProCollegio: wśród kar dominują upomnienia i nagany Do katalogu kar sądu aptekarskiego należy wpisać kary pieniężne

Wyroki sądów dyscyplinarnych są łagodne i często symboliczne; wśród kar dominują upomnienia i nagany - twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia ProCollegio i postulują wpisanie kar pieniężnych do katalogu kar tych zawodów, gdzie ich nie ma, jak aptekarz.

Wyroki sądów dyscyplinarnych są łagodne i często symboliczne; wśród kar dominują upomnienia i nagany - twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia ProCollegio, którzy przeprowadzili monitoring sądownictwa dyscyplinarnego w zawodach zaufania publicznego.

Do monitoringu wybrano zawody medyczne (lekarz, aptekarz, pielęgniarka) zawody prawnicze, architektów i biegłych rewidentów.

- Zwracaliśmy się do sądów poszczególnych samorządów zawodowych. Bardzo różna jest ich struktura - bywają sądy scentralizowane, np. u komorników, rzeczników patentowych czy u biegłych rewidentów, gdzie jest po prostu jeden sąd i procedura jest potencjalnie prostsza, a w przypadku pielęgniarek tych sądów jest ok. pięćdziesięciu i w związku z tym zebranie tych danych było znacznie trudniejsze - powiedział prezes stowarzyszenia Piotr Pomianowski.

Jak dodał, aby uzyskać informację publiczną niezbędne okazało się wszczęcie blisko 200 postępowań sądowo-administracyjnych. Mimo to stowarzyszenie nie zebrało pełnych danych z każdego samorządu zawodowego.

- Jednym z wniosków, który płynie z monitoringu jest to, że te sądy dyscyplinarne są bardzo liberalne. Liberalizm wynika z tego, że bardzo rzadko są wymierzane kary eliminacyjne, kary polegające na pozbawieniu kogoś prawa do wykonywania zwodu - podkreślił.

Według Pomianowskiego szczególnie niepokojące może się to wydawać w przypadku lekarzy, którzy są zawodem wyjątkowo wysokiego zaufania publicznego. - A okazuje się, że wśród tych orzeczeń, które udało nam się zabrać ani razu przez 4 lata sądy nie wymierzyły kary eliminacyjnej - zaznaczył.

Dodał, że w innych zawodach też nie są tego typu kary zbyt częste; dominują zaś upomnienia i nagany.

Pomianowski zauważył, że sądy dyscyplinarne tłumaczą łagodny wymiar kary tym, że osoby obwinione miały już postępowanie przed sądem powszechnym, które zakończyło się ukaraniem.

Dlatego też Stowarzyszenie ProCollegio postuluje ograniczenie liczby sądów dyscyplinarnych tam gdzie są one zbyt zdecentalizowane (np. w zawodach pielęgniarki, kuratora i weterynarza); wpisanie kar pieniężnych do katalogu kar tych zawodów, gdzie ich nie ma, jak aptekarz, kurator sądowy czy architekt, wydłużenie terminów przedawnienia. Postuluje też dopełnianie obowiązku publikowania orzeczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH