Profarm jeszcze walczy o przetrwanie

PRAWO

Autor: Profarm, ms/rynekaptek.pl   15-10-2014, 13:19

Profarm jeszcze walczy o przetrwanie Profarm walczy o przeżycie (foto: sxc.hu)

Główny Inspektor Farmaceutyczny wezwał Profarm do złożenia dodatkowych wyjaśnień w sprawie pozaprawnego sprowadzenia do Polski leku na malarię. Informacje te mają pomóc w podjęciu przez GIF ostatecznej decyzji o zamknięciu hurtowni leków.

Z oświadczenia zarządu Profarmu wynika, że GIF oczekuje na wyjaśnienia najpóźniej 16 października 2014 r. O ile argumentacja właścicieli hurtowni leków nie trafi do przekonania Głównego Inspektora Farmaceutycznego, los Profarmu będzie przesądzony.

GIF, wyjaśniając pryncypialne stanowisko w tej sprawie, informował, że prawo nie daje możliwości interpretacyjnych i za przewinienie sprowadzenia leku w ramach importu docelowego z kraju, w którym lek ten nie jest zarejestrowany, musi skutkować cofnięciem zgody na prowadzenie działalności w ramach obrotu hurtowego lekami.

O sprawie głośno było w połowie roku. Pisał o tym także rynek aptek m.in. w materiale Import docelowy: sprowadzili leki z zagranicy, mają problemy z GIF.

Przypomnijmy tylko, że hurtownia Profarm sprowadziła z Wielkiej Brytanii leki w ramach importu docelowego (Malirid i Cidofovir). Nie są one jednak dopuszczone do obrotu na Wyspach (wcześniej brytyjska hurtownia sprowadziła obydwa specyfiki z Indii i USA). Profarm powinien był właśnie w tych państwach złożyć zamówienie.

Sprawa jest bardzo skomplikowana, gdyż z jednej strony sprowadzono do kraju lek ratujący życie chorego, z drugiej jednak omijanie procedur przez hurtownie farmaceutyczne doprowadzić może do wielu niebezpiecznych sytuacji. Poza tym kontrolerzy GIF wykryli inne nieprawidłowości po stronie Profarmu w zakresie importu docelowego.

Ostatecznej decyzji GIF należy spodziewać się na dniach.

Więcej: www.profarm.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH