Program 75+: ważniejszy jest lekarz niż pacjent?

PRAWO

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   24-11-2016, 10:28

Program 75+: ważniejszy jest lekarz niż pacjent? Senior 75+ nie może uzyskać recepty z kodem „S” w trakcie wizyty u lekarza specjalisty.

Dokonując analizy projektu 75+, ma się wrażenie, że uprawnienia oraz sytuacja prawna seniorów 75+ schodzą na dalszy plan – uważa dr Małgorzata Serwach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Podstawowe znaczenie ma bowiem nie to, komu prawo do bezpłatnych leków zostało przyznane, ale to, kto może wypisywać recepty opatrzone kodem „S” - ocenia dr Serwach.

Program 75+ przyznaje, z dniem 1 września 2016 r., pacjentom, którzy spełniają określone wymogi, prawo do uzyskania bezpłatnych leków.

Aby otrzymać bezpłatny lek, senior musi posiadać status świadczeniobiorcy oraz musi mieć ukończony 75. rok życia.

"Recepta opatrzona kodem „S”, nie tylko powinna być wydana na rzecz uprawnionej osoby, ale też (a może nawet przede wszystkim) przez uprawnionego lekarza" – pisze dr Serwach na łamach „Gazety Lekarskiej”.

Jej zdaniem, nie wystarczy w tym zakresie ani prawo wykonywania zawodu, ani nawet status lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Przypomina, że uprawnienie do wydawania recept seniorom 75+ przyznano trzem kategoriom podmiotów:

• lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej,
• pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej,
• lekarzowi posiadającemu prawo wykonywania zawodu, który jednak zaprzestał jego wykonywania i wystawił receptę dla siebie (pro auctore) lub określonego członka swojej rodziny (pro familia).

Dodaje, że pacjent nie może uzyskać recepty z kodem „S” w trakcie wizyty u lekarza specjalisty ani też otrzymać takiej recepty wraz z kartą informacyjną z leczenia szpitalnego.

Wskazuje, że według ministerstwa przyznane lekarzom uprawnienie do wydawania recepty oznaczonej kodem „S” nie przysługuje w odniesieniu do pacjentów nieprzepisanych do ich tzw. listy aktywnej (wynikającej ze złożonych deklaracji wyboru):

- Sytuacja tego typu może mieć duże znaczenie praktyczne, gdy senior wymaga zaordynowania leków w czasie pobytu poza swoim miejscem zamieszkania, a w czasie wakacji, gdy przebywa w innym rejonie kraju, w związku z pobytem w sanatorium lub innej placówce o podobnym charakterze.

Dr Serwach zaznacza, że wyjątek w tej mierze mają stanowić dwie sytuacje szczególne: „dające możliwość wystawienia recepty dla pacjenta „zapisanego” do innego lekarza tego samego świadczeniodawcy POZ oraz w sytuacji tzw. zastępstwa, gdy dany podmiot udziela świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej „za” nieobecnego lekarza.”

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH