Programy lojalnościowe: było zastraszanie, będzie pozew sądowy

PRAWO

Autor: OIA Katowice, LJ/rynekaptek.pl   12-04-2012, 16:21

Programy lojalnościowe: było zastraszanie, będzie pozew sądowy

Konflikt wokół legalności stosowanych programów oferowanych przez apteki jest coraz większy. Jedna ze stron zapowiada złożenie pozwów sądowych.

Podczas ostatniego posiedzenia Naczelnej Rady Aptekarskiej (11 kwietnia) jednym z tematów była sprawa reklamy oraz programów lojalnościowych. W ostatnich tygodniach środowisko aptekarskie głośno i często informowało o przypadkach obchodzenia zakazu reklamy oraz braku reakcji inspekcji farmaceutycznej na ten proceder. Zgodnie z prawem, do zajęcia stanowiska w przedmiocie dopuszczalności stosowania konkretnych programów uprawnione są wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne. Na 17 kwietnia zaplanowano naradę szefów WIF w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zakazu reklamy.

Brak reakcji organów państwowych spowodował zaostrzenie sytuacji między samorządem aptekarskim i władzami jednej ze spółek, oferującej programy skierowane do aptek.

W odpowiedzi na zarzuty i aktywność izb aptekarskich, które spółka DOZ (grupa kapitałowa Pelion) uznała za wymuszanie na administracji państwowej działań skierowanych przeciwko aptekom biorącym udział w oferowanych programach, padła zapowiedź podjęcia prawnych działań.

Zgodnie z komunikatem Śląskiej Izby Aptekarskiej, zarząd ePRUF S.A. (platforma sprzedażowa, należąca do grupy Pelion, oferująca aptekom udział w programach partnerskich) informuje aptekarzy realizujących karty ePRUF, że podjął decyzję, aby złożyć pozew sądowy przeciwko Markowi Brachowi, Opolskiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu oraz Andrzejowi Prygielowi, prezesowi Okręgowej Izby Aptekarskiej w Opolu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych.

Zarząd ePRUF S.A. prosi w tym celu o zgłoszenia osób, które mogą zaświadczyć o sprzecznych z prawem praktykach i podać przykłady presji wywieranej przez przedstawicieli OIA i WIF w Opolu wywieranej w celu rezygnacji apteki z honorowania kart ePRUF, interpretując ich postawę jako działalność mająca na celu nieformalne zastraszanie farmaceutów i właścicieli aptek honorujących karty ePRUF.

Z drugiej strony Rada izby aptekarskiej w Katowicach podjęła uchwałę o udzieleniu wszelkiej pomocy kierownikom nakłanianym do prowadzenia działalności niezgodnej z zakazem reklamy oraz o skierowaniu spraw dotyczących kierowników aptek, wobec których WIF podjął decyzję administracyjną o ukaraniu w związku ze stwierdzeniem naruszenia zakazu reklamy, do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, celem zbadania przez niezależny organ okoliczności sprawy.

Więcej: http://katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4866.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH