Projekt AdA: co dalej?

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   27-01-2017, 10:04

Projekt AdA: co dalej? Prawnicy oceniają, co może stać się dalej z projektem

Prawnicy kancelarii DZP wskazują możliwe scenariusze dotyczące odrzuconego przez Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Odrzucenie projektu przez członków Komisji nie oznacza jeszcze końca prac legislacyjnych nad projektem. Kolejnym etapem legislacyjnym będzie bowiem skierowanie tego projektu ustawy na posiedzenie plenarne Sejmu w ramach II czytania - przypominają prawnicy.

Na obecnym etapie wyróżnić można dwa możliwe scenariusze dalszych prac ustawodawczych.

Scenariusz pierwszy: odrzucenie projektu ustawy
Drugie czytanie projektu ustawy obowiązkowo musi poprzedzić przedstawienie przez Komisję Nadzwyczajną swojego sprawozdania. Należy podkreślić, iż posłem sprawozdawcą będzie Michał Cieślak, który opowiedział się za odrzuceniem projektu w trakcie prac Komisji.

W pierwszej wersji powyższego scenariusza posłowie w odpowiedzi na wniosek Komisji o odrzucenie projektu ustawy zgłaszają do niego poprawki oraz kierują go raz jeszcze na posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji w celu ustalenia przez nią wspólnego stanowiska.

W drugiej wersji tego scenariusza posłowie nie zgłaszają poprawek, przechodząc tym samym do III czytania celem odrzucenia projektu zgodnie z wnioskiem Komisji. Przy czym, możliwe jest natychmiastowe przejście do III czytania – tuż po II czytaniu, jak i wyznaczenie terminu III czytania na inny dzień (najprawdopodobniej na ostatni dzień danego posiedzenia Sejmu).

Przy omawianiu powyższego scenariusza należy wziąć pod uwagę, iż obecne posiedzenie Sejmu skończyło się 27 stycznia 2017 roku. W konsekwencji II oraz ewentualne III czytanie najszybciej będzie się mogło odbyć na następnym posiedzeniu Sejmu, tj. w dniach 8-10 lutego 2017 r.


Scenariusz drugi: przyjęcie projektu ustawy
Należy podkreślić, że pomimo krytycznego wniosku Komisji Nadzwyczajnej nie można wykluczyć dalszego procedowanie nad projektem ustawy, prowadzącego do przyjęcia go w III czytaniu. Jak podkreśla poseł PiS Waldemar Buda partia rządząca nadal zamierza przegłosować tę ustawę. Po konsultacjach z przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS oświadczył on w wypowiedzi dla mediów, że „nic się nie zmieniło” w tej kwestii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH