Projekt KMM: uprawa konopi dla każdego, po uzyskaniu zgody GIF

PRAWO

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   07-04-2016, 12:03

Projekt KMM: uprawa konopi dla każdego, po uzyskaniu zgody GIF Zwolennicy stosowania marihuany chcą uzyskania zgody na jej legalną uprawę

Zdaniem Koalicji Medycznej Marihuany dopiero przyjęcie ustawy legalizującej uprawę, zbiór i zastosowanie w Polsce konopi indyjskich do celów medycznych realnie rozwiąże problem leczenia medyczną marihuaną.

Od 4 marca 2016 roku możliwe jest wydawanie przez ministra zdrowia zgód na refundację produktów zawierających kannabinoidy, sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego.

Jednak zdaniem Koalicji to za mało. KMM przedstawiła Jarosławowi Kaczyńskiemu projekt zmian w prawie, który zawiera kilka istotnych postulatów - relacjonuje wyborcza.pl.

Lekarz specjalista, który zarejestrowałby się w specjalnym systemie ewidencji, w przypadku nieskuteczności leczenia konwencjonalnymi lekami mógłby wypisać pacjentowi zezwolenie na terapię medyczną marihuaną.

Jej uprawą mógłby zajmować się każdy, kto uzyskałby zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego (ten musiałaby skonsultować się przed jej wydaniem z Komendantem Głównym Policji).

Uprawą i przetwarzaniem marihuany miałyby się zajmować przede wszystkim duże podmioty, jak wyspecjalizowane fundacje.

Projekt zakłada też utworzenie elektronicznej bazy danych, zawierającej rejestr lekarzy leczących medyczną marihuaną, listę wszelkich zgłaszanych przez pacjentów i lekarzy skutków ubocznych, które mogą wystąpić przy łączeniu marihuany z konwencjonalnymi lekami, oraz listę podmiotów, uprawiających medyczną marihuanę.

System zawierałby także informacje o aktualnej liczbie pacjentów objętych leczeniem oraz zużyciu ziela i żywicy konopi na potrzeby terapii. Taki rejestr mógłby także posłużyć do badań naukowych, zarówno epidemiologicznych, jak i statystycznych. Szczelność systemu ma gwarantować nadzór GIF i policji.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH