Projekt ustawy o produktach kosmetycznych - podsumowanie zmian

PRAWO

Autor: KRK/ rynekaptek.pl   15-03-2018, 11:25

Projekt ustawy o produktach kosmetycznych - podsumowanie zmian 14 marca 2018 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejną wersję projektu ustawy o produktach kosmetycznych (fot. archiwum)

Dystrybutorzy kosmetyków oraz osoby odpowiedzialne będą musieli wkrótce zadbać, aby powierzanie przetwarzania danych osobowych odbywało się zgodnie z przepisami wynikającymi z RODO - przypominają prawnicy kancelarii KRK.

14 marca 2018 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejną wersję projektu ustawy o produktach kosmetycznych, po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w czasie posiedzenia Komisji Prawniczej, które odbyło się 16 lutego 2018 r.

Projekt przesłany przez Ministerstwo Zdrowia 12 marca 2018 r. czeka na weryfikację przez Komisj​ę Prawniczą, a po jej uzyskaniu zostanie przedłożony Radzie Ministrów (ostatni etap na poziomie rządowym, przed wniesieniem do Sejmu).

Zmiany dokonane w projekcie ustawy z dnia 1.02.2018 r. mają przede wszystkim charakter redakcyjny, mający na celu zapewnienie zgodności z zasadami techniki prawodawczej - oceniają prawnicy kancelarii KRK.

Jeśli chodzi o zmiany merytoryczne są one następujące:

1.         dookreślono, że ośrodek uprawniony do dostępu do informacji o produktach kosmetycznych, o których mowa w art. 13 ust. 1–3 rozporządzenia nr 1223/2009, udostępnianych przez Komisję Europejską, będzie zapewniał dostęp do takich informacji lekarzom i lekarzom dentystom w celu prowadzenia leczenia (art. 17 ust. 1 projektu ustawy);

2.         dodano karę pieniężną w wysokości do 50 000 zł za niewypełnianie przez osobę odpowiedzialną lub dystrybutora obowiązków, o których mowa w art. 5 ust. 2 i 3 oraz art. 6 ust. 3–5 rozporządzenia nr 1223/2009 (czyli obowiązków, które powstają, gdy osoba odpowiedzialna/dystrybutor uzna lub ma powody sądzić, że produkt kosmetyczny jest niezgodny z wymogami rozporządzenia nr 1223/2009) (art. 29 projektu ustawy);

3.         doprecyzowano również kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej w zakresie wydawania decyzji nakładających kary pieniężne (art. 47 ust. 1 i 2 projektu ustawy).

Projektowany termin wejścia w życiu ustawy to 1 czerwca 2018 roku.

Eksperci kancelarii podkreślają, że w aktualnej wersji projektu utrzymano regulacje dotyczące ochrony danych osobowych, które wprowadzono w wersji projektu ustawy z dnia 1.02.2018 r. Wówczas zrezygnowano z wprowadzenia (uprzednio projektowanego) zakazu powierzenia przetwarzania danych (w tym osobowych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH