Projekt wprowadza nową dziedzinę specjalizacji – radiofarmację

PRAWO

Autor: RCL/ rynekaptek.pl   18-07-2016, 11:24

Projekt wprowadza nową dziedzinę specjalizacji – radiofarmację Nowe specjalizacje dla farmaceutów

Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów. Mowa jest w nim m.in. o radiofarmacji.

Projekt zawiera m.in. propozycje dotyczące nowych rozwiązań przyjętych w ustawie w związku z koniecznością dokonania korekty procedur funkcjonujących w procesie szkolenia specjalizacyjnego farmaceutów umożliwiającej ich informatyzację, a co za tym idzie – również z koniecznością ujednolicenia tych procedur z analogicznymi występującymi m.in. u diagnostów laboratoryjnych.

Projektowane zmiany pozwalają na przeprowadzanie ww. procedur za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych. Celem projektowanych rozwiązań jest także określenie dziedzin specjalizacji, w których farmaceuta może odbywać szkolenie specjalizacyjne.

Projektowane przepisy nie uwzględniają dziedziny – zdrowie środowiskowe, a w jej miejsce wprowadzają nową dziedzinę specjalizacji – radiofarmację. Wykreślenie dziedziny – zdrowie środowiskowe związane jest z brakiem zasadności utrzymywania przepisu umożliwiającego odbywanie przez farmaceutę szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie, podczas gdy do dnia dzisiejszego żadna z jednostek szkolących prowadzących szkolenia specjalizacyjne farmaceutów nie uruchomiła szkolenia w tym zakresie.

Wprowadzenie nowej dziedziny – radiofarmacji - stanowi realizację postulatu Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny nuklearnej, dotyczącego wprowadzenia ww. dziedziny specjalizacji.

Konieczność uwzględnienia przedmiotowej zmiany związana jest z faktem, iż jednym z miejsc pracy farmaceutów są Zakłady Medycyny Nuklearnej i Pracownie Radiofarmacji. Radiofarmaceutyk jest lekiem jałowym, a taki – zgodnie z unormowaniem w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, powinien być przygotowany przez farmaceutę.

Radiofarmeceutyki są lekami ujętymi w Farmakopei. Wiedza o tej grupie leków, którą farmaceuci zdobywają podczas studiów, jest fragmentaryczna, często przekazywana podczas zajęć fakultatywnych.

Dynamiczny rozwój radiofarmacji nakłada na środowisko farmaceutów obowiązek przekazania aktualnej wiedzy dotyczącej zastosowania, wytwarzania i oceny jakości radiofarmaceutyków.

Niniejszy projekt rozporządzenia określa 12 dziedzin farmacji, w których możliwe jest odbywanie szkolenia specjalizacyjnego oraz kody specjalizacji w określonych dziedzinach (załącznik nr 1 do projektu rozporządzenia).

W projekcie rozporządzenia określono również wysokość wynagrodzeń dla osób wykonujących czynności kontrolne w ramach kontroli realizacji szkolenia specjalizacyjnego prowadzonego przez jednostki szkolące, które uzyskały akredytację na prowadzenie szkolenia w danej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH