Projekt zmian w sprzedaży leków poza aptekami

PRAWO

Autor: RCL/rynekaptek.pl   02-01-2017, 15:23

Projekt zmian w sprzedaży leków poza aptekami MZ ws. zmian w klasyfikacji produktów leczniczych

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Przedmiotowy projekt rozporządzenia z 30 grudnia 2016 roku nowelizuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 roku w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Zmiana została wprowadzona w części dotyczącej kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach specjalistycznego przeznaczenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych, które stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 71 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

Celem nowelizacji jest modyfikacja dotychczas obowiązujących kryteriów klasyfikacji, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach specjalistycznego przeznaczenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych.

Projekt uwzględnia postulaty NIA oraz producentów leków o kategorii dostępność OTC.

Kryteria, które podlegały modyfikacji, zostały ustalone z uwzględnieniem postępu naukowego oraz wniosków ekspertów reprezentujących różne specjalności medyczne.

Projekt zakłada m.in., że do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego nie mogą być dopuszczone produkty, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

Określa także, iż placówki obrotu pozaptecznego i punkty apteczne mogą przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi spełniającymi wymagania określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, zmienionego w § 1 w jego dotychczasowym brzmieniu, jeżeli zostały one nabyte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzydziestu dni od dnia ogłoszenia.

Uwagi do projektu można składać do 24 stycznia 2017 roku.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH